Obserwuj w Google News

Dramatyczna sytuacja Wojciecha Kordy. Nie przeżyje, jeśli odetną mu prąd

2 min. czytania
05.07.2023 20:55
Zareaguj Reakcja

Wojciech Korda przeszedł sześć udarów i walczy ze skutkami postępującej choroby. Żony nie stać na pokrycie zadłużenia u dostawcy prądu. Sytuacja stała się dramatyczna. Jeśli odetną w mieszkaniu źródło zasilania, przestanie pracować aparatura podtrzymująca życie muzyka. 

Wojciech Korda walczy o życie po udarach
fot. Leszek Kotarba/East News

Wojciech Korda, legendarny muzyk zespołu Niebiesko-Czarni i ojciec Ani Rusowicz, od kilku lat walczy o życie. Artysta przeszedł sześć udarów, po których nie chodzi i oddycha dzięki respiratorowi. Leczenie muzyka finansują bliscy, lecz koszty zaczęły przekraczać ich możliwości finansowe. Polska Fundacja Muzyczna, wspierająca rodzinę Wojciecha Kordy, obawia się o los chorego artysty. Wszystko przez rosnące koszty utrzymania i zadłużenie. 

Redakcja poleca

Wojciech Korda walczy o życie po udarach 

Po ostatnich podwyżkach cen prądu sytuacja stała się dramatyczna. Żona Wojciecha Kordy, zajmująca się nim przez całą dobę, ledwie wiąże koniec z końcem. Niestety koszty utrzymania chorego rosną z każdym rokiem. Ostatnio pani Aldonie zabrakło pieniędzy na opłacenie rachunków. Pojawiło się zadłużenie i obawa, że dostawca odetnie prąd w mieszkaniu. 

Brak prądu to zatrzymanie maszyn, które podtrzymują przy życiu Wojciecha i są niezbędne. Wojtek jest zupełnie zależny od tych maszyn, może więc dojść do sytuacji tragicznej - tłumaczy w rozmowie z "Faktem" Tomasz Kopeć z Polskiej Fundacji Muzycznej. 

Zadłużenie sięga trzech ostatnich miesięcy i jest ogromne. Tomasz Kopeć wierzy jednak, że uda się zebrać pieniądze na opłacenie zaległości. Fundacja cały czas prowadzi zbiórkę dla Wojciecha Kordy. Wpłaty są jednak nieregularne, a większość pieniędzy pochodzi z rozliczenia podatku dochodowego, które urząd skarbowy przekazuje na konto fundacji dopiero jesienią. 

Na co choruje Wojciech Korda? 

W 2015 roku Wojciech Korda przeszedł pierwszy udar. Potem nadeszły kolejne, powodując ciężkie i nieodwracalne zmiany. 79-letni muzyk cierpi na postępującą niewydolność oddechową w przebiegu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i przewlekłego zespołu poudarowego. Ponadto ma cukrzycę i nadciśnienie tętnicze.

- Przebył tracheostomię. Chorobom towarzyszą także objawy zespołu parkinsonowskiego. Ponowne incydenty udarowe spowodowały postępujące spowolnienie psychoruchowe. Nieustannie jest pod stałą opieką i konsultacją wspaniałych lekarzy - informował menadżer muzyka, Andrzej Pakuła, w rozmowie z "Super Expressem".

Chory Wojciech Korda kilka lat temu postanowił pojednać się z córką Anią Rusowicz. Relacje byłego członka Niebiesko-Czarnych i piosenkarki były napięte od czasu tragicznego wypadku w 1991 roku. Po śmierci Ady Rusowicz Korda porzucił córkę, oddając ją pod opiekę ciotki. Sam zachował przy sobie syna i wkrótce założył nową rodzinę. Przez wiele lat Ania Rusowicz i Wojciech Korda nie utrzymywali ze sobą kontaktu.

Zobacz także: Tragedia Małgorzaty Ostrowskiej. Artystka pogrążona w żałobie