Obserwuj w Google News

Królowa Elżbieta II zdetronizowana. Kraj oficjalnie zrzekł się jej przywództwa. Kłopoty monarchii?

2 min. czytania
22.10.2021 15:35

Królowa Elżbieta II jako najdłużej panujący monarcha ma na całym świecie tysiące wielbicieli, którzy śledzą wszystko to, co związane z życiem rodziny królewskiej. Okazuje się, że nie w każdym kraju, którego głową jest brytyjska monarchini, jest ona mile widziana. Właśnie jedno z państw ogłosiło zmianę ustroju politycznego, a co za tym idzie, utratę panowania Elżbiety II.

Królowa Elżbieta
fot. Photoshot/REPORTER/EAST NEWS

Królowa Elżbieta II, jak i cała brytyjska monarchia, od lat mierzy się ze spadkiem poparcia. Choć nadal brytyjscy royalsi cieszą się dużym uznaniem i sympatią tysięcy poddanych w wielu krajach na świecie, to jednak od dawna mówi się o możliwym schyłku monarchii w Wielkiej Brytanii, a tamtejsza partia pracy od dłuższego czasu wysuwa postulaty ograniczenia roli  rodziny królewskiej w życiu kraju.

Elżbieta II wstąpiła na tron 6 lutego 1952 roku i w szczytowym momencie swojego panowania była głową aż 33 państw, stanowiących Wspólnotę Narodów. Obecnie jest ich już tylko 16, a niebawem liczba ta będzie jeszcze mniejsza.

Zobacz także: Królowa Elżbieta II trafiła do szpitala. Pałac wydał oświadczenie

Królowa Elżbieta zostanie zdetronizowana. Barbados zmienia ustrój

Od 30 listopada 2021 roku Barbados stanie się republiką na czele z prezydentem. Tym samym brytyjska królowa Elżbieta II zostanie pozbawiona roli królowej w tym kraju. Wiadomo już, że pierwszym prezydentem zostanie kobieta, Sandra Mason, która piastuje obecnie funkcję gubernator generalnej, będące formalnie przedstawicielką królowej w tym kraju. Już za kilka tygodni się to zmieni i stanie się to dokładnie w 55. rocznicę odzyskania przez kraj niepodległości.

Redakcja poleca

Barbados, często określane mianem "małej Anglii", to państwo, liczące blisko 300 tysięcy obywateli. Zostało skolonizowane przez Wielką Brytanię w 1627 roku, w okresie brytyjskiego imperializmu. Cała wyspa została opanowana przez Brytyjczyków błyskawicznie. Nowi osadnicy zajęli całe tereny i podporządkowali sobie tamtejszą ludność. Teraz to się zmieni.

Barbados uzyskało niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1966 roku, ale dotąd królowa Elżbieta była konstytucyjnym monarchą i głową państwa. Pierwsze plany zmiany ustroju pojawiły się pod koniec lat 90., ale dopiero teraz, w 2020 roku, ogłoszono jego rzeczywistą zmianę, do której dojdzie już wkrótce.