Zamknij

Wyciekło przemówienie królowej Elżbiety II na wypadek wybuchu III wojny światowej

Anna Skalik
02.03.2022 12:55

Do sieci wyciekło przemówienie królowej Elżbiety II, które miałaby wygłosić w przypadku wybuchu III wojny światowej - informują brytyjskie media. Jak przekazuje BBC, miało ono powstać już w latach 80. ubiegłego wieku.

Królowa Elżbieta
fot. EAST NEWS

Wojna w Ukrainie jest tematem numer jeden w europejskich i ogólnoświatowych mediach. Choć inwazja rosyjska na naszego wschodniego sąsiada koncentruje się właśnie w tym państwie, to jednak w różny sposób przekłada się na działania różnych krajów na świecie. Jak zwykle w takiej sytuacji pojawiają się pytania i obawy o ryzyko wybuchu III wojny światowej. Brytyjskie media obiegły właśnie informacje o tym, że monarchia brytyjska już od dawna jest przygotowana na ewentualność wybuchu wojny na skalę światową. Jak donosi BBC, królowa Elżbieta wygłosiłaby na tę okoliczność przemówienie do obywateli, a jego treść już powstała.

Zobacz także: Blanka Lipińska wyśmiewa panikujących Polaków. "Nie zabrakło papieru toaletowego"

Królowa Elżbieta II już ma przemówienie na wypadek wybuchu III wojny światowej

Nie jest tajemnicą, że władcy i głowy państw, zwierzchnicy religijni czy monarchowie na wypadek różnych nietypowych wydarzeń, takich jak wojna czy śmierć osoby ważnej w kraju, mają często przygotowane specjalne przemówienia. W brytyjskich mediach pojawiła się właśnie treść przemowy, jaką na wypadek wybuchu III wojny światowej miałaby wygłosić królowa Elżbieta II. Cytaty przemówienia, które przeciekły do mediów, zawierają nawiązania do II wojny światowej i są niezwykle poruszające i ujmujące.

Nigdy nie zapomniałam smutku i dumy, które czułam, gdy z siostrą słuchałyśmy inspirujących słów mojego ojca w ten pamiętny dzień w 1939 roku. Ale niezależnie od tego, jakie grozy czyhają na nas wszystkich, cechy, które pomogły utrzymać naszą wolność w nienaruszonym stanie w tym smutnym stuleciu, staną się naszą siłą - brzmi fragment przemówienia, cytowany przez portal Honey Nine.

W przemówieniu znalazły się fragmenty, które można odczytać jako przewidujące przyszłe wydarzenia oraz z miany w charakterze tego, co oznacza wojna.

To nie żołnierzem z karabinem, ani nawet lotnik latający po niebie nad naszymi miastami i miasteczkami, jest wrogiem, tylko śmiercionośna siła nadużywanej technologii - czytamy w tekście. Dlatego moje przesłanie do was jest prost: pomóż tym, którzy nie mogą sobie pomóc, daj pocieszenie samotnym i bezdomnym i pozwól swojej rodzinie stać się ogniskiem nadziei i życia dla tych, którzy jej potrzebują - głosi treść.

Co ciekawe, treść komunikatu powstać miała już 40 lat temu, dlatego część treści jest przedawniona. Królowa miałaby mówić m.in. o księciu Filipie, który zmarł w ubiegłym roku, a także o księciu Andrzeju, który w obliczu skandalu został już pozbawiony wszystkich stopni i odznaczeń wojennych.

Mój mąż i ja dzielimy z rodzinami na całym świecie strach, jaki odczuwamy wobec synów i córek, mężów i braci, którzy nas opuścili, aby służyć swojemu krajowi. Mój ukochany syn Andrzej jest w tej chwili w akcji ze swoją jednostką i nieustannie modlimy się o jego bezpieczeństwo oraz o bezpieczeństwo wszystkich żołnierzy i kobiet w domu i za granicą - głosi przemowa.

Jak przekazuje BBC, przemówienie zostało opracowane jako część ćwiczeń, które przewidywały, jak Wielka Brytania zareaguje na zagrożenie nuklearne ze strony ówczesnego Związku Radzieckiego.

Gwiazdy, które pomagają Ukrainie
10 Zobacz galerię
fot. screen: Instagram / martamanowska / filip_chajzer/ margaret_official