Obserwuj w Google News

Królowa Elżbieta II abdykuje po śmierci księcia Filipa? Ujawniono plany monarchini

2 min. czytania
14.04.2021 13:17
Zareaguj Reakcja

Abdykacja królowej Elżbiety II jest tematem domysłów już od kilku lat. Choć do tej pory wszystko zamyka się w ramach spekulacji, to jednak obecne wydarzenia pozwalają myśleć o tym bardziej realnie. Właśnie ujawniono, jakie plany ma brytyjska monarchini.

Królowa Elżbieta II
fot. Photoshot/REPORTER/EAST NEWS

Królowa Elżbieta II od dawna znajduje się na liście najdłużej panujących władców w historii. Jest też najdłużej panującą królową, a korona spoczywa na jej głowie od 1952 roku. Nic dziwnego, że od pewnego czasu pogłoski o jej możliwej abdykacji regularnie pojawiają się w mediach. 21 kwietnia 2021 roku królowa skończy 95 lat. Z powodu wieku nie jest tak aktywna, jak dawniej. Co więcej, w pandemii, jako osoba starsza, rzadko pojawia się publicznie. Tuż za jej plecami stoi jej syn, Karol, który od wielu lat czeka na przejęcie korony. Czy teraz, po śmierci księcia Filipa, Elżbieta II ostatecznie zdecyduje się na abdykację?

Zobacz także: Książę Filip i królowa Elżbieta II byli małżeństwem 74 lata. Historia ich miłości porusza 

Królowa Elżbieta II abdykuje? Były pomocnik komentuje spekulacje mediów

W ostatnich latach kondycja rodziny królewskiej uległa pewnemu pogorszeniu. Działo się tak m.in. za sprawą różnych rodzinnych skandali, ujawnianych przez media, trudnych, a nawet chłodnych relacji wewnątrz rodu, a ostatnio z powodu wywiadu Meghan Markle i księcia Harry'ego. Wydarzeniem, które definitywnie kończy pewien okres, jest niedawna śmierć męża królowej, księcia Filipa. W tej sytuacji plotki o możliwej abdykacji Elżbiety II odżyły. Brytyjskie media spekulują, że w związku ostatnimi wydarzeniami monarchini może podjąć ostateczne kroki w kierunku oddania korony - szczególnie że od jakiegoś czasu wiadomo, że książę Karol wdrażany jest w królewskie obowiązki.

Jak ujawnia były pomocnik królowej, spekulacje nie mają przełożenia na prawdziwe zamiary królowej Elżbiety. W rozmowie z magazynem "People" tajemniczy informator z otoczenia rodziny przekonuje, że doświadczenia rodzinne i niezwykle silne poczucie obowiązku nie pozwolą królowej na abdykację. Ponadto monarchini jest przekonana, że nie chciałby tego także jej mąż.

"Elżbieta II nigdy nie abdykuje, ponieważ poczucie obowiązku, odpowiedzialności i publicznej służby są mocno w niej zakorzenione, tak jak były w Filipie" - cytuje swoje źródło "People".

W kontekście tym warto przypomnieć, że pod koniec 2020 roku wieloletni doradca królowej, Robert Johnson, przekonywał, że Elżbieta II rozważa abdykację po 95. urodzinach, jeżeli ich dożyje. Najnowsze wydarzenia mogłyby nadać temu większe prawdopodobieństwo, jednak w odniesieniu do ostatnich wypowiedzi źródła cytowanego przez "People", może być wprost przeciwnie.

Redakcja poleca

RadioZET.pl/AS