Obserwuj w Google News

Hanna Lis zaapelowała do ministra zdrowia: „Chodzi o nasze życie”. Adam Niedzielski zareagował

2 min. czytania
11.07.2022 15:53
Zareaguj Reakcja

Hanna Lis podzieliła się z fanami osobistą historią dotyczącą babci, która chorowała na nowotwór piersi. Była to reakcja na doniesienia mediów, jakoby Ministerstwo Zdrowia wstrzymało program badań profilaktycznych dla kobiet, będących w grupie ryzyka. Niedługo później Adam Niedzielski zareagował w związku z falą krytyki.

Hanna Lis Adam Niedzielski
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Hanna Lis niejednokrotnie odnosiła się do wydarzeń w Polsce czy decyzji rządzących. Teraz nawiązała do rzekomej decyzji Ministerstwa Zdrowia – program, który sprawnie działał przez 25 lat, miał zostać wstrzymany. Adam Niedzielski nazwał te doniesienia „falą fake news”.

Zobacz także:  Hanna Lis zachwyciła w bikini. "To niemożliwe, że masz tyle lat" [FOTO]

Hanna Lis zaapelowała do ministra zdrowia

- Jestem wnuczką Amazonki. Kiedy byłam małą dziewczynką, naturalnym był dla mnie widok kobiety bez jednej piersi. Moja babcia Wanda nosiła na co dzień stanik z czymś na kształt protezy. Ale nie wstydziła się swoich blizn. Swobodnie się przy mnie rozbierała. Była z tych blizn dumna. Bo były dowodem i przypomnieniem odniesionego zwycięstwa. Kiedy zachorowała na raka piersi w latach 50’, nie było jeszcze operacji rekonstrukcyjnych. Nie było też takiej profilaktyki, jaka dziś jest na świecie – napisała Hanna Lis na Instagramie.

- No właśnie: na świecie. Bo w Polsce Ministerstwo Zdrowia właśnie wycofało program darmowych badań profilaktycznych dla kobiet obciążonych szczególnym ryzykiem raka sutka. Czyli między innymi dla takich jak ja, bo to świństwo wędruje w genach, a konkretnie w mutacji genu BRCA1 lub BRCA2. Katastrofa. Wczesna profilaktyka to szansa na całkowite wyleczenie choroby, a nawet na jej uniknięcie – podsumowała dziennikarka.

Hanna Lis napisała, że babcia dożyła 89 lat, chociaż nowotwór piersi dawał już przerzuty. Jak określiła: „miała szczęście. Ale nie każda z nas ma szczęście”. Poprosiła o apel do Adama Niedzielskiego o przywrócenie programu, który działał przez ćwierć wieku.

Kilkanaście godzin później na Twitterze Ministerstwa Zdrowia pojawiła się odpowiedź na medialne doniesienia. Program nie zostaje wycofany – nadal działa, a nawet znajdą się dodatkowe środki na dofinansowanie.

Redakcja poleca

- Kategorycznie dementujemy powszechnie rozpowszechniane kłamliwe informacje o zakończeniu programu profilaktycznego w schorzeniach onkologicznych piersi. Program działa i, co więcej, z początkiem września wzrośnie jego finansowanie – podało Ministerstwo Zdrowia.

- Kolejna fala #fakenews przetacza się przez TT. Program profilaktyczny w schorzeniach onkologicznych piersi został na początku czerwca przedłużony do końca sierpnia w obecnej formule. Planujemy, że od września program będzie finansowany ze środków NFZ – tak odniósł się do sprawy Adam Niedzielski.

Polskie gwiazdy
10 Zobacz galerię
fot. East NEWS