Obserwuj w Google News

Grażyna Torbicka potwierdza smutne doniesienia o popularnym festiwalu filmowym. Co się stało?

2 min. czytania
13.07.2022 09:14
Zareaguj Reakcja

Festiwal filmowy "Dwa Brzegi" od lat przyciąga mnóstwo fanów, którzy co roku latem zjeżdżają do Kazimierza Dolnego, by wspólnie brać udział w  święcie kina. Jak się okazuje, niewykluczone, że tegoroczny festiwal może być ostatnim. Wszystko z powodu kłopotów finansowych.

Grażyna Torbicka
fot. Instagram.com/ Grażyna Torbicka

Grażyna Torbicka od lat związana jest z filmem. Jest m.in. współautorką programu "Kocham kino" oraz członkinią Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych. W 2007 roku dziennikarka objęła stanowisko dyrektor artystycznej festiwalu filmowego "Dwa Brzegi", który odbywa się co roku w Kazimierzu Dolnym pod koniec lipca. W tym roku będzie to już 16. edycja.

Zobacz też:  Nagradzany irański reżyser Jafar Panahi zatrzymany przez policję. Trwa fala aresztowań artystów

Grażyna Torbicka potwierdza smutne doniesienia o popularnym festiwalu filmowym. Co się stało?

Niestety, losy wydarzenia się niepewne, a wszystko za sprawą braku środków finansowych. Pokazy do tej pory można było oglądać w specjalnym namiocie, jednak jak donosi "Dziennik Wschodni" w tym roku ustawienie go w tym samym miejscu nie będzie jednak możliwe z powodu trwającego remontu. Miejscem, w którym odbędą się pokazy filmowe, będzie Gminny Zespół Szkół. Nowe miejsce może pomieścić tylko 150 widzów. Z kolei koszty festiwalu są coraz to wyższe. Według "Dziennika Wschodniego" problemem są również zmniejszone dotacje od Urzędu Marszałkowskiego. "Dziennik Wschodni" podkreśla, ze organizatorzy otrzymali jedynie 80 z 200 tysięcy złotych, o które wnioskowali.

Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna festiwalu jest tym faktem mocno zaniepokojona. Niewykluczone, ze 16. edycja festiwalu może być tą ostatnią.

"Idą ciężkie czasy, jeżeli nic się nie zmieni, rzeczywiście może to być ostatni festiwal" - powiedziała w rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim" dziennikarka.

Mimo wszystko Torbicka dba o to, aby poziom artystyczny festiwalu wciąż był bardzo wysoki.

"Będzie wielu gości, a na Zamku i Małym Rynku co wieczór seanse pod gwiazdami. Na otwarcie film "Corsage", który portretuje cesarzową Sisi. Doskonale koresponduje z nim dokumentalny "The Princess", który z kolei opowiada o księżnej Dianie. To, co łączy oba filmy to obraz kobiety, która jest spętana przez etykietę, obyczajowość i presję społeczną. Ich historie pokazują, jak kobiety żyjące w różnych epokach musiały walczyć o swój głos" - powiedziała.

Festiwal "Dwa Brzegi" potrwa od 30 lipca do 8 sierpnia w Kazimierzu Dolnym.

Gwiazdy, które pomagają Ukrainie
10 Zobacz galerię
fot. screen: Instagram / martamanowska / filip_chajzer/ margaret_official