Obserwuj w Google News

Biologiczna Bzdura Roku 2020: zwyciężyła Kaja Godek. Edyta Górniak dopiero trzecia

3 min. czytania
11.01.2021 21:21

Plebiscyt "Biologiczna Bzdura Roku 2020" rozstrzygnięty. Pierwsze miejsce zajęła Kaja Godek za wypowiedź o orientacji seksualnej. Na podium znalazły się także Joanna Scheuring-Wielgus i Edyta Górniak. Oto pełna lista laureatów.

Kaja Godek
fot. Jan Bielecki/East News

Biologiczna Bzdura Roku to ranking najbardziej absurdalnych stwierdzeń z zakresu biologii, chemii, medycyny, dietetyki i psychologii przygotowywany co roku przez blog "To tylko teoria". Pomysłodawcą akcji jest biolog Łukasz Sakowski, który bacznie tropi pseudonaukowe mądrości wygłaszane przez naukowców oraz znane osobistości ze świata mediów i show-biznesu. 

W 2020 roku lista nominowanych do Biologicznej Bzdury roku była długa. W kolejce do statuetki Alternatywnej Zięby znaleźli się m.in. Anna Lewandowska za teorię o smalcu gęsim, Magda Gessler za opowiastkę o cebuli, a także Edyta Górniak i naczelna koronasceptyczka show-biznesu Viola Kołakowska. Nominację otrzymały także Kaja Godek, Joanna Scheuring-Wielgus oraz publicysta Marcin Rola i genetyk Roman Zieliński.

Biologiczna Bzdura Roku 2020: Kaja Godek zwyciężyła w plebiscycie

Zgodnie z wynikami głosowania internautów pierwsze miejsce w plebiscycie "Biologiczna Bzdura Roku" zajęła Kaja Godek. Działaczka pro-life otrzymała nagrodę ze stwierdzenie: "Nie ma czegoś takiego jak orientacja [seksualna]", wypowiedziane w "Debacie dnia" w Polsat News. "W rzeczywistości istnieje orientacja homo i heteroseksualna (oraz występowanie obu jednocześnie, czyli biseksualna)" - wyjaśniają twórcy plebiscytu. 

Drugie miejsce: Joanna Scheuring-Wielgus 

Posłanka Lewicy popisała się stwierdzeniem: "Dopiero kiedy płodowi zaczyna bić serce, można mówić o życiu".

W wyjaśnieniu czytamy: "W rzeczywistości nowe życie w biologii rozwoju i pokoleniowości (o której była mowa w wywiadzie) zaczyna się od pierwszego podziału komórkowego zarodka. Ewolucyjnie natomiast życie (na Ziemi) zaczęło się kilka miliardów lat temu. Systematycznie i ekologicznie niejedno życie nie ma nawet serca. Medycznie-prawnie u osób/osobników, które wykształciły już serce, jego bicie lub zatrzymanie się nie przeświadcza o życiu i śmierci, a cytologicznie rzecz biorąc niektóre komórki mogą być żywe, jakiś czas po śmierci, czy hodowane w warunkach in vitro. W każdym możliwym kontekście wypowiedź ta jest błędna merytorycznie, a odnosząc ją do wywiadu (link w komentarzu), była także erystyką i niekonsekwencją semantyczną."

Trzecie miejsce: Edyta Górniak 

Piosenkarka i jurorka "The Voice of Poland" w ubiegłym roku wsławiła się teoriami spiskowymi na temat pandemii, ale nagrodę w plebiscycie otrzymała za wypowiedź o maseczkach. 

"Jedni lekarze powiedzą, że maseczki chronią przede wszystkim, a drudzy, co te maseczki faktycznie robią, co to znaczy wdychać z powrotem CO2, który wydychamy. Wdychamy tlen, wydychamy CO2 i powinniśmy wdychać z powrotem tlen, a nie ten sam CO2, czyli wdychać własne spaliny" - stwierdziła Górniak.

"W rzeczywistości typowe maski nie zatrzymują O2 czy CO2. Ponadto tlenu we wdychanym powietrzu jest około 21%, z czego większą część wydychamy z powrotem, bo nie jest nam potrzebna - z perspektywy oddychania człowieka tlenu mamy pod dostatkiem i w nadwyżce, więc sugerowanie niedotlenienia jest także od tej strony nieuzasadnione" - tłumaczą eksperci. 

Edyta Górniak znów radzi na temat szczepionek: "Wolę powierzyć swoje życie w ręce Boga" 

Czwarte miejsce: prof. Roman Zieliński 

Genetyk został wyróżniony za stwierdzenie, że "mRNA w szczepionce RNA na COVID-19 jest tak naprawdę "super wirusem"

Piąte miejsce: Marcin Rola

Publicysta i redaktor naczelny wRealu24.pl stwierdził, że "na wirusy nie da się robić szczepionek". W uzasadnieniu na stronie czytamy: "Istnieją szczepienia na wirusy, np. grypy, odry, polio, wątroby typu A i B, brodawczaka ludzkiego czy odkleszczowego zapalenia mózgu" - wyjaśniają twórcy plebiscytu. 

Na dalszych miejscach uplasowała się m.in.  Magda Gessler za stwierdzenie, które padło w jej słynnej anegdocie o cudownych właściwościach cebuli. "Niestety, cebula nie chroni przed wirusami. Poza tym niemożliwe było w 1919 zobaczenie wirusów pod mikroskopem, bo mikroskopy elektronowe zaczęły powstawać w latach 30. XX wieku" - czytamy w wyjaśnieniu. 

Viola Kołakowska, Ilona Wrońska i Anna Lewandowska zamknęły niechlubną listę.