Obserwuj w Google News

Oszukują na Dawida Podsiadłę. "To kwestia życia i śmierci"

2 min. czytania
11.07.2024 14:49

Dawid Podsiadło został okradziony ze swojego głosu. Oszuści wykorzystali go, by naciągać na fałszywe inwestycje. Nie daj się nabrać.

Dawid Podsiadło
fot. Lukasz Kalinowski/East News

Oszustwo na Dawida Podsiadłę. Uwaga na fałszywą reklamę

Po sieci krąży reklama stworzona przy użyciu sztucznej inteligencji. Słychać w niej głos Dawida Podsiadły. Oszuści użyli też jego wizerunku. W rzeczywistości chcą naciągnąć swoje ofiary na fałszywe inwestycje. W sprawie zaapelował Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego.

Quiz: Dokończ słowa hymnów Męskiego Grania. „Mam supermoce i gwarantuję…”

1/15 W hymnie z 2023 roku śpiewało się tak: "Mam supermoce i gwarantuję..."

Na profilu CSIRT KNF na platformie X pojawiły się przykłady działań oszustów, którzy postanowili wykorzystać popularność Podsiadły. Użyli próbki głosu gwiazdora, by sztuczna inteligencja wygenerowała wiadomość brzmiącą, jakby nagrał ją twórca "Małomiasteczkowego". "Halo, tu Dawid. Pilnie usuń wywiad, który nagraliśmy wczoraj. To kwestia życia i śmierci. Nikt nie powinien tego zobaczyć" - słyszymy w zachęcającej do kliknięcia reklamie.

"Uwaga na nowy wariant oszustwa! Cyberprzestępcy przy użyciu narzędzi sztucznej inteligencji tworzą nagrania, w których wykorzystują pozyskaną próbkę głosu. Oszuści podszywają się pod osoby znane medialnie i próbują namówić do fałszywych inwestycji" - czytamy w komunikacie.

Cyberprzestępcy okradli Dawida Podsiadłę z głosu. Grasują na Facebooku

Okazuje się, że na reklamę oszustów można trafić w serwisie Facebook. Schemat działania jest prosty. Zaintrygowana osoba klika fałszywkę i zostaje przekierowana na stronę wyłudzającą dane kontaktowe. Dzięki temu oszuści kontaktują się z ofiarami i naciągają je na rzekome inwestycje. W rzeczywistości okradają zainteresowanych, kuszonych łatwym zyskiem z pieniędzy. 

Redakcja poleca

"Bądźcie ostrożni i nie wierzcie w oferty szybkich zysków w krótkim czasie!" - ostrzega CSIRT KNF w swoim komunikacie. Niestety istnieje bardzo wiele osób, które nabierają się na różnego rodzaju internetowe oszustwa. Oszuści bazują na nieporadności osób starszych i łatwowierności naiwnych internautów. Ministerstwo cyfryzacji radzi, by tego typu podejrzane reklamy zgłosić na stronie https://incydent.cert.pl/.

Źródło: Radio ZET/CSIRT KNF/X

Nie przegap