Obserwuj w Google News

Jerzy Stuhr nagrał piosenkę z Myslovitz. Śpiewał z Rojkiem o "krainie miłości"

3 min. czytania
09.07.2024 13:25

W 2003 roku Jerzy Stuhr na chwilę wstąpił w szeregi Myslovitz. Znany aktor i reżyser nagrał razem z zespołem piosenkę "Kraina miłości". Utwór promował film "Pogoda na jutro". Muzycy Myslovitz zagrali w nim epizodyczne role — wcielili się w zakonników.

Myslovitz, Artur Rojek, Jerzy Stuhr
fot. Pogoda na jutro/screen/materiały prasowe

Jerzy Stuhr nie żyje

Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, Jerzy Stuhr, zmarł we wtorek 9 lipca 2024 roku. Artysta miał 77 lat. Informację o jego śmierci potwierdził w rozmowie z Onetem jego syn, Maciej Stuhr. Jerzy Stuhr w ostatnich latach życia zmagał się z licznymi problemami zdrowotnymi, walczył m.in. z chorobą nowotworową. W jednym z ostatnich wywiadów przyznał, że boi się bycia ciężarem dla bliskich i niedołęstwa.

Doskonale pamiętamy wybitne kreacje aktorskie Jerzego Stuhra, nie każdy jednak wie, że był także reżyserem, a jego filmy zdobywały uznanie widzów i krytyków. W swoim dorobku Stuhr miał takie dzieła jak "Historie miłosne", "Tydzień z życia mężczyzny", "Duże zwierzę", "Obywatel" czy "Pogoda na jutro". Do tego ostatniego zaangażował zespół Myslovitz.

Redakcja poleca

Jerzy Stuhr nagrał piosenkę z Myslovitz. Wystąpili razem w filmie

Gdy na festiwalu w Gdyni w 2003 roku zakończono projekcję "Pogody na jutro", film otrzymał kilkuminutowe owacje na stojąco. W 2004 roku dostał aż 6 nominacji do nagród filmowych, w tym trzy do Orłów (najlepsza główna rola męska, dźwięk i montaż), oraz wygrał w konkursie Orły Hollywoodzkie za najlepszy film fabularny.

"Pogoda na jutro" to gorzka historia rozbitej rodziny i próby jej poskładania. Główny bohater — Józef Kozioł — przez kilkanaście lat ukrywa się przed komunistycznymi represjami w klasztorze. Z życia rodziny (zdradzającej go żony i dwójki dzieci) znika nagle, bez słowa. Po latach powraca i próbuje przystosować się do nowego świata i naprawić relacje z bliskimi. W filmie wystąpiła plejada polskich gwiazd. W główną rolę Józefa Kozła/brata Józefa wcielił się sam Jerzy Stuhr (aktor odgrywał główne role w większości reżyserowanych przez siebie filmów). Jego żonę Renatę zagrała Małgorzata Zajączkowska, syna Marcina Maciej Stuhr, a córkę Olę "Claudię" Barbara Kałużna. W filmie pojawili się też m.in. Roma Gąsiorowska, Krzysztof Globisz  i Andrzej Chyra. Epizodyczne role zagrali też członkowie zespołu Myslovitz.

Muzycy Myslovitz w filmie "Pogoda na jutro" wcielili się w braciszków z zakonu, w którym ukrywał się Józef Kozioł. Cała grupa, wraz z głównym bohaterem, przygotowuje występ artystyczny i na ulicy, przed ludźmi, wykonuje razem piosenkę "Kraina miłości". Artur Rojek śpiewa w habicie i z gitarą w ręku, Jerzy Stuhr też dostaje partie wokalne i przygrywa na tamburynie. Za swój występ braciszkowie otrzymują nawet statuetkę świętej Cecylii. Sielanka nie trwa jednak długo, Józef zostaje rozpoznany przez przypadkowych przechodniów — swoją porzuconą żonę i dorosłego już syna.

Oglądaj

Myslovitz wystąpili w filmie Jerzego Stuhra "Pogoda na jutro"

Jak to się stało, że muzycy Myslovitz nagrali piosenkę do filmu i w nim zagrali? - Bardzo nas interesuje robienie muzyki filmowej i szeptaliśmy panu Jerzemu, że może coś tam dałoby się zrobić. A on na to, że chce nas jako aktorów, bo jesteśmy tacy grzeczni i kojarzymy mu się z mnichami — mówił swego czasu w Jedynce Polskiego Radia Wojciech Powaga, gitarzysta Myslovitz.

To nie pierwszy raz, gdy muzycy zaangażowali się w tworzenie muzyki dla Jerzego Stuhra. Trzy lata wcześniej nagrali piosenkę "Polowanie na wielbłąda" do jego filmu "Duże zwierzę".

Redakcja poleca

"Kraina Miłości" Myslovitz/Jerzy Stuhr — tekst piosenki

Szukałem Ciebie, bo przyszedł na mnie szukania czas,
Pytałem w niebie, pytałem wody, ziemi ognia i gwiazd,
Polem, drogą, chodnikami, ulicami miasta, lasu i wsi,
Wszędzie szukałem, ryzykowałem, ale ufałem, że tylko Ty:

Poprowadzisz mnie w krainę miłości i źródłem się staniesz mojej radości,
Z Tobą się budzić, w Tobie oddychać, Tobą się poić i w Tobie zasypiać.
Poprowadzisz mnie w krainę miłości i źródłem się staniesz mojej radości,
Z Tobą się budzić, w Tobie oddychać, Tobą się poić i w Tobie zasypiać.

Znalazłem Ciebie, bo w końcu na to też przyszedł czas,
Wcale nie w niebie, nie w wodzie, ziemi, w płomieniu gwiazd,
Lecz byłeś obok, przy mnie, chociaż wcześniej nie dostrzegłem Cię,
A tak szukałem, ryzykowałem, ale ufałem i teraz wiem:

Poprowadzisz mnie w krainę miłości i źródłem się staniesz mojej radości,
Z Tobą się budzić, w Tobie oddychać, Tobą się poić i w Tobie zasypiać.
Poprowadzisz mnie w krainę miłości i źródłem się staniesz mojej radości,
Z Tobą się budzić, w Tobie oddychać, Tobą się poić i w Tobie zasypiać. (x2)

Oglądaj

Redakcja poleca