Obserwuj w Google News

Jerzy Stuhr był nie tylko wybitnym aktorem. Jakie filmy wyreżyserował?

2 min. czytania
Aktualizacja 09.07.2024
09.07.2024 15:15

Jerzy Stuhr był nie tylko aktorem, ale i reżyserował filmy – przypomniał Jerzy Radziwiłowicz w rozmowie z PAP. Jakie filmy wyreżyserował Jerzy Stuhr? Miał na swoim koncie uznane przez krytyków pozycje.

Jerzy Stuhr
fot. Tomasz Gawalkiewicz/REPORTER/East News

Jerzy Stuhr był też reżyser. Jakie filmy stworzył?

Jerzy Stuhr jako reżyser zadebiutował w 1994 roku filmem „Spis cudzołożnic”, do którego napisał scenariusz i w którym zagrał główną rolę. Film został wyróżniony Nagrodą Specjalną Jury 19. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Za drugi film, „Historie miłosne” z 1997 roku, który zaprezentował na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, dostał Złotego Lwa na 22. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz nagrodę za najlepszy film zagraniczny na festiwalu filmowym we Włoszech (Cinecittà).

Jerzy Stuhr zagrał główną rolę w wyreżyserowanym przez siebie filmie „Pogoda na jutro” (2003). Film dostał wiele międzynarodowych nagród, m.in. Nagrodę Fipresci na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wiesbden oraz nagrodę publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Operatorów Filmowych „Manaki Brothers” w Macedonii i na 27. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Denver.

Redakcja poleca

W wyreżyserowanym przez siebie filmie „Korowód” (2007) Jerzy Stuhr zagrał epizodyczną rolę i odebrał Nagrodę za najlepszy scenariusz 32. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Jego film „Obywatel” z 2014 roku, w którym zagrał razem z synem Maciejem Stuhrem, dostał Nagrodę Specjalną Jury 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Jerzy Stuhr był laureatem wielu nagród. Wśród najważniejszych odznaczeń znalazły się:

  • 1979 – Złoty Krzyż Zasługi
  • 1995 – Nagroda Miasta Krakowa
  • 1997 – Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski „w uznaniu wybitnych zasług dla kultury narodowej”
  • 2000 – Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Republiki Włoskiej
  • 2005 – Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
  • 2007 – Laur Krakowa XXI wieku
  • 2011 – Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej oraz działalności pedagogicznej”
  • 2012 – Odznaka „Honoris Gratia”
  • 2014 – Order Uśmiechu oraz członek Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu

Źródło: Radio ZET

Nie przegap