Obserwuj w Google News

Fani zdecydowali, kto wygra Eurowizję. Na którym miejscu będzie Polska?

2 min. czytania
22.04.2024 13:47

Wielkimi krokami zbliża się Konkurs Piosenki Eurowizji. Fani słynnego festiwalu zdecydowali, jaki kraj ma największe szanse na wygraną. Wyniki plebiscytu OGAE Poll różnią się od przewidywań bukmacherów.

Fani zdecydowali, kto wygra Eurowizję. Na którym miejscu będzie Polska?
fot. Artur Zawadzki/REPORTER

Eurowizja co roku cieszy się popularnością na całym świecie, mimo że jest to konkurs przeznaczony dla krajów europejskich. W tym roku widzowie po raz pierwszy od kilku lat zobaczą występ reprezentantki Luksemburga. Fani konkursu zagłosowali w plebiscycie OGAE Poll, który jest organizowany już od 20 lat. Na którym miejscu uplasowała się Luna, reprezentantka Polski?

Kto zdaniem fanów wygra Eurowizję? Tak zagłosowali w OGAE Poll

Plebiscyt OGAE Poll urządza organizacja, która zrzesza kluby fanowskie Eurowizji z całego świata. Brak możliwości uczestnictwa w konkursie piosenki nie wyklucza wzięcia udziału w głosowaniu. Zasady plebiscytu są takie same jak na prawdziwej Eurowizji. Najważniejsze jest to, że nie można głosować na reprezentanta swojego państwa.

Redakcja poleca

Niezależnie od tego, czy dany kraj zrezygnował z uczestnictwa w Eurowizji, czy nadal występuje na festiwalu, każdy fan może głosować za pośrednictwem tego plebiscytu. Państwa, które nie mają swoich klubów OGAE, oddają głos jako „Reszta świata”. Są to: Czarnogóra, Gruzja, Maroko, Mołdawia, Monako, San Marino i Słowacja.

Jak się prezentują tegoroczne wyniki fanowskiego plebiscytu? Do tej pory ujawniono punktacje z niemal połowy oddziałów OGAE. Głosy oddała również Polska. Aż cztery kraje przyznały reprezentantce Włoch 12 punktów, czyli najwięcej. To nie dało jej jednak pierwszego miejsca, tylko drugie – zdobyła 169 punktów. Na szczycie tabeli znalazła się Chorwacja ze 175 punktami, z kolei trzecie miejsce przypadło Szwajcarii (152 pkt).

Polska bez punktów na Eurowizji? Fani zadecydowali

W pierwszej dziesiątce plebiscytu OGAE Poll 2024 znalazły się także kolejno: Belgia, Austria, Ukraina, Francja, Litwa, Grecja i Hiszpania. Polska nie otrzymała do tej pory ani jednego punktu, tak samo trzynaście innych państw uczestniczących w Eurowizji, m.in. Islandia, Niemcy i Portugalia. To daje ex aequo 24. miejsce.

Quiz: Piosenki z Eurowizji. 10/10 dla prawdziwych fanów muzycznego konkursu

1/10 Z jakim przebojem Abba zwyciężyła Eurowizję w 1974 r. Warto przypomnieć, że było to pierwsze zwycięstwo Szwecji w tym konkursie:

Nie należy się spodziewać wysokiej lokaty Luny w tym plebiscycie, ponieważ polskie piosenki zwykle nie cieszyły się dużą sympatią wśród fanów konkursu. Reprezentanci naszego kraju zazwyczaj zajmowali poniżej 20. miejsca. Wyjątkiem był Krystian Ochman, który w OGAE Poll zajął siódme miejsce.

Wyniki fanowskiego plebiscytu różnią się od przewidywań bukmacherów. Według nich największe szanse na wygraną ma reprezentant Szwajcarii Nemo. Na drugim miejscu plasuje się Chorwacja, a na trzecim – Holandia. Co ciekawe ten ostatni kraj zajął 14. miejsce w OGAE Poll 2024. Z kolei Polska na ten moment jest na 28. miejscu w zestawieniu bukmacherów.

Warto jednak nadmienić, że głosowanie fanów pokrywało się kilkukrotnie z wynikami Konkursu Piosenki Eurowizji. Wiele może się zmienić, zważywszy na to, że nie wszystkie kraje zagłosowały w plebiscycie.

Źródło: Radio ZET/eurowizja.org

Nie przegap