Obserwuj w Google News

Polscy muzycy zaśpiewali nową wersję hitu Deep Purple. Poruszające słowa dedykują Ukrainie

Joanna Chojnacka
2 min. czytania
04.04.2022 11:27
Zareaguj Reakcja

Lubelscy muzycy stworzyli nową wersję hitu Deep Purple. Wyjątkowa interpretacja "Child in Time" powstała z myślą o wsparciu Ukrainy pogrążonej w wojnie.

Wojciech Cugowski
fot. Czas Ukrainy '22 / Час України '22/YouTube

Od 24 lutego trwa wojna w Ukrainie. Aktualnie z kraju walczącego z bestialstwem Rosji dochodzą wstrząsające wiadomości o zbrodni w Buczy koło Kijowa. Sieć zalewają drastyczne zdjęcia rozstrzelanych cywilów, część z nich przed śmiercią była torturowana. Pochowano już ciała około 350 osób. Pojawiły się apele, aby rozpatrywać zbrodnie jako akt masowego ludobójstwa.

Wojna w Ukrainie - najnowsze informacje [RELACJA NA ŻYWO]
Ukraińskie wojska stoczyły bitwę o Kijów. Jak podaje amerykański ośrodek ISW stolica nada pozostała niezdobyta, a rosyjskie wojska wycofują się z jej okolic. Cały świat podziwia siłę i zapał w walce Ukraińców. Trwa organizacja pomocy dla wszystkich, którzy z dnia na dzień zostali ofiarami wojny.

Polscy muzycy z nową wersją "Child in Time" Deep Purple dla Ukrainy

Kolejną akcję przygotowali polscy artyści, którzy w ramach solidarności z Ukrainą nagrali specjalną wersję wielkiego hitu Deep Purple. Nowa wersja "Child in Time" została uzupełniona o tradycyjne dźwięki ukraińskiej muzyki ludowej.

Redakcja poleca

Pomysłodawcą akcji jest historyk Mariusz Zajączkowski z Instytutu Studiów Politycznych PAN, który zajmuje się polsko-ukraińskimi stosunkami. W projekt zaangażowali się znani lubelscy artyści tacy jak Wojciech Cugowski, Michał Denis, Anna Kołodziej, Marcin Skrzypek, Bogdan Bracha, Maria Dobrzańska, Marcin Fidecki, Artur Daniewski czy Tomasz Deutryk.

Polskie gwiazdy, które pomagają Ukrainie. Znani Polacy wspierają ofiary wojny [GALERIA]

Lubelscy Artyści dla Ukrainy

Jak czytamy w opisie nagrania:

Muzyka płynąca z Lublina powstała z myślą o ukraińskich siostrach i braciach, których od 24 lutego 2022 roku, za sprawą psychopatycznego autokraty z Kremla, dotyka morze bólu i cierpienia. Jest ona gestem solidarności z bohaterskimi mieszkańcami Ukrainy w niezwykle dramatycznym dla Nich czasie wojny z rosyjskim najeźdźcą, którą toczą w obronie integralności terytorialnej i niepodległości swojego państwa.

Utwór jest połączeniem klasycznego hard rocka z muzyką pochodzącą z ukraińskiej części Karpat Wschodnich. W realizacji kompozycji wzięli udział folkowi muzycy z Orkiestry św. Mikołaja.

Oglądaj

Piosenka "Child in Time" powstała w 1969 roku. Jest to jeden z największych przebojów grupy Deep Purple. Antywojenny wydźwięk utworu czyni go jednym z najpopularniejszych hymnów pokoju w muzyce rozrywkowej.

Fundacja Radia ZET prowadzi akcję pomocową dla osób z Ukrainy