Obserwuj w Google News

Grammy 2022: hołd dla Ukrainy. John Legend i ukraińskie gwiazdy razem na scenie [WIDEO]

Piotr Krajewski
2 min. czytania
04.04.2022 08:38
Zareaguj Reakcja

Grammy 2022 za nami. Podczas tegorocznej gali nie zabrakło nawiązań do tragicznej wojny w Ukrainie. John Legend zaśpiewał utwór "Free", a u jego boku na scenie pojawiły się ukraińskie artystki - Siuzanna Iglidan, Mika Newton i Lyuba Yakimchuk, która uciekła z Ukrainy zaledwie kilka dni temu.

Grammy 2022 John Legend
fot. Matt Winkelmeyer/Getty AFP/East News, VALERIE MACON/AFP/East News

Grammy 2022 solidarne z Ukrainą. Organizatorzy tegorocznej gali najważniejszych nagród muzycznych na świecie postanowili zwrócić uwagę widzów na trwającą od 24 lutego wojnę w Ukrainie. Podczas wydarzenia zostało wyemitowane nagranie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, który poprosił gości zgromadzonych w Las Vegas o wsparcie dla narodu ukraińskiego i mówienie głośno o dramacie dziejącym się w Ukrainie.

Nie zabrakło również poruszającego występu będącego hołdem dla wszystkich Ukraińców. John Legend i trzy ukraińskie artystki wystąpili razem z piosenką "Free".

Zobacz: Wojna w Ukrainie - najnowsze informacje [RELACJA NA ŻYWO]

Grammy 2022: hołd dla Ukrainy. John Legend i ukraińskie gwiazdy razem na scenie [WIDEO]

John Legend zaprezentował na Grammy 2022 nowy utwór "Free", który napisał już po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę.

Wraz z nim na scenie pojawiły się ukraińskie artystki: grająca na bandurze Siuzanna Iglidan, poetka Lyuba Yakimchuk i piosenkarka Mika Newton, która reprezentowała Ukrainę na Eurowizji 2011 w Düsseldorfie, gdzie zajęła wysokie 4. miejsce.

Redakcja poleca

Po poruszającym występie na Grammy 2022 John Legend dodał długi wpis na Instagramie, w którym opowiedział o tworzeniu piosenki i nawiązał do wojny.

Napisałem "Free" po tygodniu oglądania przerażających zdjęć z bezsensownej i brutalnej inwazji na Ukrainę przez reżim, który jest pozbawiony moralnego uzasadnienia swoich czynów, który nie ma prawa do zabijania, dominacji, ujarzmienia Ukraińców i uciszania woli demokratycznego narodu. Wiem, że piosenką nie zakończę żadnej wojny, ale musiałem ją napisać jako moją modlitwę. To mój wkład w chór głosów wzywających do pokoju i wolności dla wszystkich ludzi – napisał John Legend i opublikował nagranie z występu.