Obserwuj w Google News

Eurowizja: 15 ciekawostek na temat słynnego konkursu, o których możesz nie wiedzieć

2 min. czytania
08.05.2022 16:00

Eurowizja 2022 odbędzie się w Turynie. Będzie to już 66. edycja jednej z najsłynniejszych muzycznych imprez. Historia Eurowizji jest pełna interesujących faktów wartych uwagi. Oto 15 ciekawostek o Eurowizji, o których nie wszyscy widzowie mogą wiedzieć.

Michał Szpak Eurowizja
fot. AP/East News

Eurowizja to ponad 60 lat historii. Jedni ją uwielbiają, inni wręcz nienawidzą. Nie zmienia to jednak faktu, iż ta muzyczna impreza przyciąga corocznie przed telewizory setki milionów widzów z całego świata. Nic więc dziwnego, że przez wielu Konkurs Piosenki Eurowizji jest nazywany telewizyjnym fenomenem, który nieprzerwanie przyciąga uwagę.

Eurowizja 2022: pierwszy półfinał. RELACJA na żywo i WYNIKI live [WTOREK, 10.05]

Eurowizja: 15 ciekawostek na temat konkursu

Każdego roku Konkurs Piosenki Eurowizji ogląda blisko 200 milionów osób na całym świecie. Rekord padł w 2016 roku - wydarzenie śledziło 204 miliony widzów.

Wzmiankę o Konkursie Piosenki Eurowizji możemy znaleźć w słynnej Księdze Rekordów Guinnessa. To najdłużej transmitowany w telewizji coroczny muzyczny konkurs w historii.

Pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 65 lata temu w szwajcarskim Lugano. Imprezę w 1956 roku wygrała Lys Assia ze Szwajcarii.

W całej historii Eurowizji wzięło udział ponad 1,5 tys. piosenek.

Irlandia wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji najwięcej razy w historii. Kraj ten zwyciężył aż siedmiokrotnie.

Od 2015 roku w Konkursie Piosenki Eurowizji występuje Australia. Dlaczego? Szczegóły w artykule:  Dlaczego Australia występuje w Eurowizji?

W Eurowizji wzięły udział dotąd 52 państwa. Niektóre z nich już nie istnieją: Jugosławia oraz Serbia i Czarnogóra (obecnie kraje te występują oddzielnie).

Do 1998 roku wszystkie państwa miały obowiązek śpiewania w swoich ojczystych językach.

Polska zaliczyła jeden z najlepszych debiutów w historii Eurowizji. Przypomnijmy, że w 1994 roku Edyta Górniak zajęła z utworem „To nie ja” wysokie 2. miejsce. To nadal najlepszy wynik Polski w konkursie.

Podczas jednego występu na scenie może pojawić się maksymalnie 6 osób.

Piosenka biorąca udział w Eurowizji nie może być dłuższa niż 3 minuty.

Eurowizja pomogła wielu znanym dziś artystom rozpocząć wielkie muzyczne kariery. Mowa m.in. o zespole ABBA, Celine Dion, Cliffie Richardsie, Olivii Newton-John czy Julio Iglesiasie.

Państwem, które najwięcej razy nie zdobyło żadnego punktu w Eurowizji, jest Norwegia.

Belgijka Sandra Kin to najmłodsza zwyciężczyni Eurowizji w historii. Jako 13-latka wygrała konkurs w 1986 roku. Obecnie każdy uczestnik imprezy musi mieć ukończone 16 lat.

„Waterloo” ABBY i „Nel blu dipinto di blu” Domenico Modungo (znane także jako „Volare”) to najsłynniejsze eurowizyjne utwory.

RadioZET.pl/eurovision.tv, uselessdaily.com, eurovisionworld.com/PK