Eurowizja: 15 ciekawostek na temat słynnego konkursu, o których możesz nie wiedzieć
Eurowizja 2022 odbędzie się w Turynie. Będzie to już 66. edycja jednej z najsłynniejszych muzycznych imprez. Historia Eurowizji jest pełna interesujących faktów wartych uwagi. Oto 15 ciekawostek o Eurowizji, o których nie wszyscy widzowie mogą wiedzieć.

Eurowizja to ponad 60 lat historii. Jedni ją uwielbiają, inni wręcz nienawidzą. Nie zmienia to jednak faktu, iż ta muzyczna impreza przyciąga corocznie przed telewizory setki milionów widzów z całego świata. Nic więc dziwnego, że przez wielu Konkurs Piosenki Eurowizji jest nazywany telewizyjnym fenomenem, który nieprzerwanie przyciąga uwagę.
Eurowizja 2022: pierwszy półfinał. RELACJA na żywo i WYNIKI live [WTOREK, 10.05]
Eurowizja: 15 ciekawostek na temat konkursu
Każdego roku Konkurs Piosenki Eurowizji ogląda blisko 200 milionów osób na całym świecie. Rekord padł w 2016 roku - wydarzenie śledziło 204 miliony widzów.
Wzmiankę o Konkursie Piosenki Eurowizji możemy znaleźć w słynnej Księdze Rekordów Guinnessa. To najdłużej transmitowany w telewizji coroczny muzyczny konkurs w historii.
Pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 65 lata temu w szwajcarskim Lugano. Imprezę w 1956 roku wygrała Lys Assia ze Szwajcarii.
W całej historii Eurowizji wzięło udział ponad 1,5 tys. piosenek.
Irlandia wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji najwięcej razy w historii. Kraj ten zwyciężył aż siedmiokrotnie.
Od 2015 roku w Konkursie Piosenki Eurowizji występuje Australia. Dlaczego? Szczegóły w artykule: Dlaczego Australia występuje w Eurowizji?
W Eurowizji wzięły udział dotąd 52 państwa. Niektóre z nich już nie istnieją: Jugosławia oraz Serbia i Czarnogóra (obecnie kraje te występują oddzielnie).
Do 1998 roku wszystkie państwa miały obowiązek śpiewania w swoich ojczystych językach.
Polska zaliczyła jeden z najlepszych debiutów w historii Eurowizji. Przypomnijmy, że w 1994 roku Edyta Górniak zajęła z utworem „To nie ja” wysokie 2. miejsce. To nadal najlepszy wynik Polski w konkursie.
Podczas jednego występu na scenie może pojawić się maksymalnie 6 osób.
Piosenka biorąca udział w Eurowizji nie może być dłuższa niż 3 minuty.
Eurowizja pomogła wielu znanym dziś artystom rozpocząć wielkie muzyczne kariery. Mowa m.in. o zespole ABBA, Celine Dion, Cliffie Richardsie, Olivii Newton-John czy Julio Iglesiasie.
Państwem, które najwięcej razy nie zdobyło żadnego punktu w Eurowizji, jest Norwegia.
Belgijka Sandra Kin to najmłodsza zwyciężczyni Eurowizji w historii. Jako 13-latka wygrała konkurs w 1986 roku. Obecnie każdy uczestnik imprezy musi mieć ukończone 16 lat.
„Waterloo” ABBY i „Nel blu dipinto di blu” Domenico Modungo (znane także jako „Volare”) to najsłynniejsze eurowizyjne utwory.
RadioZET.pl/eurovision.tv, uselessdaily.com, eurovisionworld.com/PK