Obserwuj w Google News

Julia Reichert nie żyje. Nagrodzona Oscarem reżyserka miała 76 lat

2 min. czytania
03.12.2022 15:42
Zareaguj Reakcja

Julia Reichert nie żyje. Znana reżyserka, dokumentalistka i wykładowczyni w 2020 roku zdobyła Oscara za film dokumentalny "Amerykańska fabryka".

Julia Reichert
fot. KEVIN WINTER/Getty AFP/East News

Julia Reichert nie żyje. Znana reżyserka i dokumentalistka zdobyła Oscara w 2020 roku. Odebrała nagrodę wraz z mężem i współreżyserem Stevenem Bognarem za film "Amerykańska fabryka". Dwugodzinny dokument opowiada o postindustrialnym Ohio, gdzie chiński miliarder otwiera fabrykę i zatrudnia w niej dwa tysiące Amerykanów. W firmie, gdzie ścierają się dwie kultury, szybko dochodzi do konfliktu między zaawansowanymi technologicznie Chinami i robotniczą Ameryką.

Julia Reichert nie żyje. Nagrodzona Oscarem reżyserka miała 76 lat

O śmierci Reichert poinformowała lokalna stacja radiowa WYSO, w której reżyserka co tydzień prowadziła własną audycję. Znana dokumentalistka zmarła na raka pęcherza moczowego. Miała 76 lat.

Redakcja poleca

Artystka w swoich filmach skupiała się na różnicach klasowych, nierówności rasowej oraz dyskryminacji płci, a także wpływie globalnej gospodarki na klasę średnią.

Julia Reichert nie żyje. Kim była reżyserka?

Reżyserka po raz pierwszy otrzymała nominację do Oscara w 1978 roku za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny za "Union Maids". Potem nominowano ja także za "Seeing Red", a także "Ostatni SUV zjeżdża z taśmy". W 2020 roku wreszcie statuetka trafiła w ręce Reichert za film "Amerykańska fabryka".

Artystka w rozmowie z WYSO w 2021 roku mówiła - Dorastałam w latach 60. Miliony z nas widziały rasizm, dominację USA na całym świecie. Imperializm. Widziałam ogromne nierówności klasowe. Stwierdziliśmy, że system nie działa i staliśmy się w pewnym sensie rewolucjonistami. Nie chcemy atakować Białego Domu, ale chcemy zmienić społeczeństwo.

Poza kręceniem filmów Reichert była także wykładowczynią na Wright State University niedaleko Dayton.

RadioZET.pl/Deadline