Obserwuj w Google News

"Zdarzenie": Przerażający film o aborcji ze Złotym Lwem w Wenecji. Czy trafi do polskich kin?

2 min. czytania
13.09.2021 11:46
Zareaguj Reakcja

"Zdarzenie" Audrey Diwan zdobyło najważniejszą nagrodę 78. Festiwalu Filmowego w Wenecji. Film przedstawia dramat młodej dziewczyny zdeterminowanej, by przerwać ciążę w europejskim kraju, gdzie aborcja jest nielegalna.

Zdarzenie film o aborcji 2021
fot. materiały prasowe Wild Bunch

"Zdarzenie" uznano za najlepszy film  78. Festiwalu Filmowym w Wenecji, czyniąc z Anne Diwan szóstą reżyserkę w historii nagrodzoną Złotym Lwem. Akcja tego kobiecego, przejmującego dramatu toczy się w 1963 roku we Francji, jednak równie dobrze mogłaby toczyć się w Polsce 2021. O czym opowiada "L'Événement" (tytuł oryginalny), kiedy doczeka się premiery i czy trafi do polskich kin?

Festiwal Filmowy w Wenecji 2021: kto wygrał? Polscy twórcy bez Złotego Lwa

"Zdarzenie": Film o aborcji ze Złotym Lwem w Wenecji

Francja, 1963 rok. Anne ma 23 lata i świetlaną przyszłość. Jako jedna z najlepszych studentek na roku ma szanse wznieść się ponad swój dotychczasowy status społeczny i rozpocząć karierę akademicką. Jej wielkie plany przerywa wiadomość o ciąży. Anne wprawdzie chce zostać matką, ale na pewno nie teraz i nie w takich okolicznościach. We Francji z lat 60. nie ma jednak prawa do legalnej aborcji. Dziewczyna rozpoczyna desperacką i nierówną walkę o możliwość przerwania ciąży, mierząc się z bólem, wstydem i społecznym potępieniem, a nawet wizją wylądowania w więzieniu. "Pasuje im myślenie, że jestem szmatą" mówi w pewnym momencie Anne, przed którą zamykane są wszystkie drzwi, do których puka po pomoc.

"Zdarzenie" to nie tylko przejmujący, intymny dramat, ale i pełen napięcia thriller penetrujący piekło kobiet. Diwan odlicza czas zdesperowanej dziewczynie, która traci opcje jedną po drugiej, zbliżając się do punktu, w którym nie będzie mogła już nic zrobić. "Variety" w swojej recenzji nazywa "Zdarzenie" obrazem niezwykle aktualnym, pisząc o nim:

Bez moralizatorskiego tonu czy politykowania, "Zdarzenie" z wielką mocą szkicuje ryzyko, jakie niesie ze sobą odmawianie kobietom kontroli nad własnymi ciałami. - Guy Lodge, "Variety"
fot. "Zdarzenie" - plakat zwycięskiego filmu z Wenecji

"Zdarzenie": Twórcy i obsada zwycięskiego filmu z Wenecji

Audrey Diwan jest nie tylko reżyserką, ale też współscenarzystką filmu "L'Evenement", który powstał na podstawie autobiograficznej książki Annie Ernaux o tym samym tytule. Drugą scenarzystką była Marcia Romano. Za produkcję odpowiada Edouard Weil, zdjęcia zrealizował Laurent Tangy. Międzynarodową sprzedażą filmu zajmuje się Wild Bunch.

W główną bohaterkę wciela się 22-letnia Anamaria Vartolomei, znana m.in. z filmu "Moja mała księżniczka". W pozostałych rolach występują Luana Bajrami, Louise Orry-Diquero, Kacey Mottet Klein, Louise Chevillotte, Pio Marmai i Sandrine Bonnaire.

"Zdarzenie" zostało wyróżnione w Wenecji nie tylko Złotym Lwem, ale także Arca CinemaGiovani, nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) oraz Nagrodą Briana przyznawaną przez Związek Racjonalistów Ateistów i Agnostyków we Włoszech.

Redakcja poleca

"Zdarzenie" - Kiedy premiera?

"L'Evenement" miał swoją światową premierę we wrześniu 2021 roku na 78. Festiwalu Filmowym w Wenecji. Do kin we Francji ma trafić 2 lutego 2022. Polska data premiery "Zdarzenia" nie jest jeszcze znana, jednak - biorąc pod uwagę sukces filmu - w przyszłym roku z pewnością zobaczymy go także w polskich kinach.

RadioZET.pl/Wild Bunch/Variety

Najlepsze francuskie filmy ostatniej dekady: TOP 10 tytułów, które warto znać