Obserwuj w Google News

Oscary 2021 - Stephen King wybrał swoich faworytów: "To był bardzo trudny rok do głosowania"

3 min. czytania
19.04.2021 12:10
Zareaguj Reakcja

Oscary 2021 zostaną niedługo rozdane. Członek Akademii Filmowej - Stephen King zagłosował na najlepsze produkcje 2020 roku. Zdaniem pisarza nie było to łatwe zadanie.

Oscary 2021- statuetki - zdjęcie poglądowe
fot. AP/Associated Press/East News

Oscary 2021 już niedługo zostaną wręczone. Rozpoczęło się głosowanie na najlepsze produkcje członków Amerykańskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej, którzy odpowiadają za nagrodzenie nominowanych produkcji. Należy do nich Stephen King, który zdradził, że wybrał już tytuły, które jego zdaniem zasługują na Oscary.

Oscary 2021 - faworyci do nagrody Stephena Kinga

Rok 2020 był dziwnym okresem w historii współczesnego kina. Pandemia koronawirusa spowodowała, że dużą część roku multipleksy i kina studyjne stały puste. Wiele nowości filmowych trafiło do internetu - na serwisy VOD i platformy streamingowe pokroju Netflix czy HBO Go. Kinomani wiedzą jednak, że pewnych doświadczeń nie da się osiągnąć w domu.

Redakcja poleca

Należy do nich król horrorów Stephen King, który jako członek Akademii Filmowej miał za zadanie zagłosować na produkcje, które jego zdaniem powinny dostać Oscary 2021. Pisarz podzielił się za pośrednictwem Twittera, że w tym roku, głosowanie było bardzo trudne. Dlaczego?

Głosowałem dziś na oscarowe filmy. To było bardzo trudne. Nigdy tak mocno nie tęskniłem za oglądaniem filmów w kinie.

Prawdopodobnie trudność polegała na tym, że ciężko ocenić jest film, który został stworzony z myślą o projekcji w kinie, oglądając go w domu. Nie oszukujmy się - nawet najlepszy sprzęt wideo i audio nie zastąpi wielkiego ekranu i specyficznej atmosfery towarzyszącej ciemnej sali kinowej.

Redakcja poleca

King od dawna martwi się o przyszłość branży filmowej. Pod koniec roku 2020 zamieścił w sieci tweeta na ten temat.

Poszedłem wczoraj do kina. Pierwszy raz od lutego. Nie ma problemu z dystansem społecznym. Sobotni wieczór, 7 ekranów, łącznie 4 klientów, w tym ja i mój siostrzeniec. Szkoda mi branży filmowej.

Wielu mieszkańców krajów, w których kina są otwarte, boi się ewentualnego zarażenia COVID-19 i unika wychodzenia z domu. Poza tym istnieją osoby, które przyzwyczaiły się do wygody oglądania filmów w domu i nie widzą potrzeby wracania do kin. Sukces produkcji "Godzilla vs. Kong" udowodnił jednak, że kinomanów jest bardzo dużo i mimo obostrzeń miliony widzów na całym świecie wybrało się na seans mimo wciąż panujących obostrzeń. Wygląda więc na to, że jeśli sytuacja pandemiczna się uspokoi, kina nie znikną z map miasta, chociaż niewątpliwie czeka je jakiegoś rodzaju reforma.

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do grupy "Filmy i seriale - newsy i dyskusje fanów" na Facebooku

Oscary 2021 - kiedy odbędzie się gala?

15 marca 2021 roku ogłoszono listę nominacji do Oscarów 2021. 93. gala wręczenia nagród odbędzie się 25 kwietnia. Pandemia koronawirusa sprawiła, że w tym roku impreza będzie wyglądać inaczej niż dotychczas. Poluzowano też zasady dotyczące zgłaszania filmów z platform streaminowych, takich jak Netflix. Do tej pory tego typu produkcje musiały być emitowane w kinach co najmniej tydzień. W tym roku pod uwagę będą brane również produkcje, które zaliczyły debiut wyłącznie internetowy.

RadioZET.plTwitter
Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET