Obserwuj w Google News

Zobacz największą kolekcję gałek ocznych zwierząt na świecie [WIDEO]

Redakcja
2 min. czytania
10.05.2018 16:25

Nie dla wrażliwych.

Zobacz największą kolekcję gałek ocznych zwierząt na świecie [WIDEO]
fot. YouTube

Największa kolekcja gałek ocznych zwierząt na świecie

Chcielibyście spojrzeć w oczy żyrafie albo niedźwiedziowi polarnemu? Cóż, jeśli niekoniecznie zależy wam na tych należących do żywych okazów, taką możliwość udostępnia mieszczące się na terenie University of Wisconsin centrum badawcze The Comparative Ocular Pathology Laboratory, w którym znajduje się... największa kolekcja gałek ocznych zwierząt na świecie.

Ponad 58 tysięcy preparatów

Laboratorium aktualnie posiada ponad 58 tysięcy odpowiednio spreparowanych gałek ocznych należących do różnych gatunków. Każde oko, które trafia do placówki, jest umieszczane w specjalnym rodzaju wosku, który pozwala przygotować je do dalszych badań. Co wrażliwszych widok może trochę obrzydzać, kolekcja ma jednak swoje naukowe przeznaczenie. Dzięki niej badacze są w stanie pracować nad nowymi rodzajami lekarstw na zwierzęce choroby oczu. Pod szkiełko mikroskopu biorą też kwestie związane z ewolucją, takie jak np. zmiany, jakie zachodziły w kształcie gałek ocznych poszczególnych gatunków zwierząt na przestrzeni lat.

Jak zwierzęta widzą świat?

Laboratoryjny zespół stale stara się również poszerzyć nasze zasoby wiedzy na temat tego, w jaki sposób zwierzęta widzą świat. Nie jest to takie oczywiste – nawet domowy pupil patrzy na otaczającą nas rzeczywistość zupełnie inaczej niż my. Słyszeliście teorię o kotach, które świetnie widzą w ciemności? To tylko częściowo prawda – kocie oko dzięki tzw. makacie (odblaskowej membranie wewnątrz oka – to dlatego koty w nocy mają „laserowy” wzrok) potrzebuje co prawda mniej światła, aby widzieć, ale jego możliwości mają pewne granice. Nie ma za to mowy, aby nawet w ciemności umknął mu ruch – to jednak zawdzięcza czułym wibrysom, czyli po prostu wąsom. Dodatkowo w porównaniu do ludzi koty widzą świat dosyć nieostro – mają za to o wiele szersze pole widzenia. Właśnie takimi zagadnieniami zajmuje się na co dzień laboratorium z nietypową kolekcją – nie jesteśmy jednak do końca pewni, czy chcielibyśmy odwiedzić je osobiście.

RadioZET.pl/AG

TO TAKŻE MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Poznańskie zoo apeluje mocnymi słowami do lekkomyślnych rodziców

Co słychać na dnie oceanu? Przekonaj się sam!

Lek przeciw starzeniu się psów? Może być skuteczny też dla ludzi