0
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

Ryż staje się coraz mniej odżywczy. Wszystko przez zanieczyszczenia powietrza

Redakcja
2 min. czytania
29.05.2018 16:40

Aż chciałoby się powiedzieć: śpieszmy się jeść ryż, tak szybko przestaje być odżywczy...To wciąż główny pokarm dla ponad 2 mld ludzi na świecie.

Ryż staje się coraz mniej odżywczy. Wszystko przez zanieczyszczenia powietrza
fot. Pixabay

Wartość odżywcza ryżu maleje

Jeśli traktujesz ryż jako zdrowszą i niskokaloryczną alternatywę dla tradycyjnych ziemniaków lub makaronu, nie mamy dobrych informacji. Według wyników opublikowanych w periodyku naukowym "Science Advances" nowych badań wartość odżywcza ryżu niebezpiecznie maleje. Wszystkiemu winna jest rosnąca ilość dwutlenku węgla w atmosferze, zubożająca zawartość czterech kluczowych witamin z grupy B w typowej miseczce białego przysmaku. Jak naukowcy do tego doszli?

TO CIĘ ZAINTERESUJE: Sushi na diecie odchudzającej. Jak jeść, aby nie utyć?

Jak ryż reaguje na dwutlenek węgla?

Na potrzeby badania sprawdzono aż 18 próbek różnych gatunków ryżu, z uwzględnieniem miejsca ich uprawy. Analizowano ich wartość odżywczą pod kątem zawartości białka, żelaza i cynku, a także wspomnianych wyżej odmian witamin B1, B2, B5 i B9. Dla części z nich zmieniono jednak stężenie dwutlenku węgla w powietrzu – do poziomu, jaki prognozuje się na drugą połowę XXI wieku.

MAMY TEŻ DLA CIEBIE:

Życie towarzyskie sprzyja otyłości? Zobacz wyniki badań

Te produkty możesz jeść po upłynięciu daty ważności

5 diet z Hollywood, które dietetycy odradzają w 2018 roku

Czy dieta bezglutenowa może być szkodliwa? [VIDEO]

Otrzymane różnice są znaczące - poziom witaminy B1 (tiaminy) był niższy o średnio o 17,1%, witaminy B2 (ryboflawiny) o 16,6 %, witaminy B5 (kwasu pantotenowego) o 12,7 %, a witaminy B9 - czyli kwasu foliowego - aż o 30,3 % Wykryto też mniej białek, żelaza i cynku niż w uprawach poddanych lepszym warunkom. Zdaniem badaczy taka sama tendencja będzie utrzymywać się w przypadku upraw ryżu w Japonii czy Chinach.

food-3164752_1280
fot.

Badacze ostrzegają - to może odbić się na zdrowiu milionów matek i dzieci

To zresztą min. te kraje mogą mieć największe kłopoty z powodu coraz mniej wartościowego pożywienia. Badacze przypominali w swoim raporcie o tym, że ryż stanowi główny pokarm dla ponad 2 mld ludzi na świecie. Co więcej, mieszkańcy Bangladeszu, Kambodży, Indonezji, Laosu, Wietnamu, Birmy i Madagaskaru, spożywają dzięki niemu co najmniej połowę dziennej dawki energetycznej oraz białkowej. Łatwo się więc domyślić, jakie konsekwencje może mieć dla nich kolejny spadek wartości odżywczej w diecie. "Ryż od tysięcy lat dominuje w żywieniu wielu populacji w Azji, jest też najszybciej rosnącym składnikiem diety w Afryce. Jego niższa jakość odżywcza może odbić się na zdrowiu milionów matek i dzieci" – alarmowała profesor Kristie Ebi, współautorka publikacji i ekspertka ds. żywienia z University of Washington. Czy istnieje jakieś rozwiązanie tego problemu? Autorzy badań twierdzą, że jednym z nich mogłoby być wyhodowanie nowej odmiany ryżu, mniej wrażliwej na zanieczyszczenia powietrza.

RadioZET.pl/źródło:PAPNaukawPolsce/AG

ZNAJDŹ COŚ DLA SIEBIE:

Dieta wegańska jest bezpieczna dla dzieci - oficjalne stanowisko ekspertów

Która kasza jest najzdrowsza?

Pola ryżowe jak wielkie obrazy. Niezwykłe dzieła sztuki z Japonii

Co jeść, żeby szybciej spalić tłuszcz? Poznaj 10 superproduktów!