Zamknij

Stop COVID - co to za aplikacja, gdzie pobrać i jak działa? Czy jest obowiązkowa?

08.10.2020 17:08
Stop COVID - co to za aplikacja, gdzie pobrać i jak działa? Czy jest obowiązkowa?
fot. Shutterstock

Co to jest i jak działa aplikacja Stop COVID? Gdzie można ją pobrać i czy jest bezpłatna? Czy posiadanie jej na telefonie jest obowiązkowe? Sprawdzamy informacje na ten temat i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące aplikacji Stop COVID.

Stop COVID - co to za aplikacja, gdzie pobrać i jak działa? Czy jest obowiązkowa? Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje na ten temat.

Stop COVID - co to za aplikacja, gdzie pobrać i jak działa?

STOP COVID - ProteGO Safe to aplikacja, która ma pomóc w wychodzeniu z najostrzejszych obostrzeń związanych z pandemią. Zgodnie z tym, co możemy przeczytać w oficjalnym opisie, im więcej będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej można będzie ograniczyć tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa. To także profesjonalna pomoc zarówno dla zdrowych, jak i zakażonych osób. Aplikacja korzysta z API (interfejsu programowania aplikacji) opracowanego przez Apple i Google.

Aplikację Stop COVID można pobrać ją na smartfon m.in. ze strony www.gov.pl/web/protegosafe, sklepu Google Play lub App Store.

Aplikacja składa się z dwóch modułów. Pierwszy z nich to moduł umożliwiający samokontrolę stanu zdrowia. To swoisty "dziennik", który na bieżąco pozwala weryfikować, czy i w jakiej grupie ryzyka zakażenia jesteśmy. To rozwiązanie oparte o wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Drugi moduł to skanowanie otoczenia użytkownika i komunikowanie w przypadku ryzyka kontaktu z wirusem. Więcej o działaniu aplikacji STOP - COVID ProteGo Safe można znaleźć m.in. na dedykowanej stronie internetowej w zakładce Jak to działa.

Czy aplikacja Stop COVID - ProteGO Safe jest obowiązkowa?

Aplikacja STOP COVID - ProteGO Safe jest dobrowolna, bezpłatna i bezpieczna. Oznacza to, że nie ma obowiązku jej posiadania, wiele osób jednak zachęca do tego, aby ją zainstalować i zacząć z niej korzystać. Aplikacja powiadamiania o możliwym kontakcie z koronawirusem. Gdy użytkownik, z którym mieliśmy kontakt, zachoruje na chorobę COVID-19, otrzymamy odpowiednie powiadomienie.

STOP COVID - ProteGO Safe umożliwia również prowadzenie dziennika zdrowia, czyli regularnego zapisywania informacji o tym, jak się czujemy i w jakiej jesteśmy kondycji. 

W STOP COVID - ProteGO Safe można znaleźć oficjalne i aktualne informacje na temat sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, m.in. jak zachować środki ostrożności i jak postępować w przypadku podejrzenia infekcji u siebie lub swoich bliskich. Publikowane informacje to komunikaty potwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia lub Główny Inspektorat Sanitarny. To także informacje opracowane na podstawie danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

RadioZET.pl/gov.pl