0
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

Stephen Hawking: kim był sławny naukowiec? [Cytaty, książki, film]

Redakcja
3 min. czytania
14.03.2018 11:17

Stephen Hawking nie żyje. Kim był i co osiągnął sławny naukowiec? To pytania, które zadaje sobie dzisiaj wielu Polaków. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat życia Stephena Hawkinga, jego teorie, cytaty, książki i film. 

Stephen Hawking: kim był sławny naukowiec? [Cytaty, książki, film]
fot. Charles Luzier/Polaris Images/EASTNEWS

Stephen Hawking nie żyje. O fakcie tym w środowy poranek (14 marca), poinformowała rodzina naukowca. Stephen Hawking miał 76 lat, a przez lata cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne. Przez wielu nazywany był współczesnym Einsteinem. Kim był Stephen Hawking i z czego zasłynął?

Stephen Hawking: kim był sławny naukowiec?

Stephen William Hawking urodził się 8 stycznia w 1942 roku w Oksfordzie. Był brytyjskim astrofizykiem, kosmologiem i fizykiem teoretykiem. W swoich badaniach naukowych zajmował się przede wszystkim grawitacją kwantową oraz czarnymi dziurami. Jak żartował dziennikarzowi "Guardiana", "zacząłem myśleć o czarnych dziurach, kiedy kładłem się do łóżka. Moje inwalidztwo sprawia, że jest to bardzo powolny proces, więc miałem dużo czasu". Razem z innym brytyjskim naukowcem (Rogerem Penrose), opracował twierdzenia, które odnoszą się do istnienia osobliwości w ramach ogólnej teorii względności oraz teoretyczny dowód na to, że czarne dziury powinny emitować promieniowanie - dziś znane jako promieniowanie Hawkinga.  Naukowiec był profesorem zarówno fizyki teoretycznej, jak i matematyki na Uniwersytecie Cambridge. Został odznaczony m.in. Orderem Imperium Brytyjskiego oraz Medalem Wolności, czyli najwyższych odznaczeniem cywilnym USA.

Stephen Hawking bardzo wcześnie usłyszał diagnozę, która wskazywała na stwardnienie zanikowe boczne (choroba, która może prowadzić do całkowitego paraliżu), dokładnie w wieku 21 lat. Lekarze twierdzili, że Hawkingowi nie zostało więcej niż 2-3 lata życia. Naukowiec przeżył jednak z chorobą całe 50 lat. Pomimo bardzo zaawansowanej niepełnosprawności, Hawking był bardzo aktywny zarówno w fizyce, jak i w życiu publicznym. Zmarł w środę, 14 marca 2018 roku w Cambridge.

Stephen Hawking: dorobek naukowy i książki

Osiągnięcia Stephena Hawkinga dotyczyły głównie teoretycznej kosmologii oraz grawitacji kwantowej. Poniżej przedstawiamy wybrane publikacje Hawkinga.

- „Krótka historia czasu” – pierwsza książka popularnonaukowa Hawkinga, która stała się światowym bestsellerem (1988 r.)

- „Czarne dziury i wszechświaty niemowlęce oraz inne eseje” – kolejny bestseller będący zbiorem artykułów i wykładów (1993 r.)

- „Wielki Projekt” – napisana wspólnie z Leonardem Mlodinowem, która przedstawia M-teorię jako oczekiwaną od czasów Einsteina teorię unifikującą oddziaływania podstawowe (2010 r.)

Stephen Hawking: cytaty naukowca

- "Ale najlepszym dowodem, jaki posiadamy na to, że podróż w czasie nie jest możliwa i nigdy nie będzie, jest to, że nie przeżywamy dziś najazdu hord turystów z przyszłości." - Przyszłość Wszechświata

- "Jesteśmy tylko szczególnie zaawansowaną w rozwoju odmianą małp na niezbyt ważnej planecie, krążącej wokół całkiem przeciętnego Słońca. Ale jesteśmy w stanie poznawać wszechświat. Dopiero to sprawia, że jesteśmy wyjątkowi." - Powrót do przyszłości

- "Uważam, że istnieje duża szansa, iż badania wczesnego wszechświata i wymogi matematycznej spójności doprowadzą do poznania kompletnej, jednolitej teorii w ciągu życia obecnego pokolenia, jeżeli, oczywiście, nie wysadzimy się najpierw w powietrze." - Krótka historia czasu

- "Odkrycie naukowe nie jest może lepsze od seksu, ale satysfakcja trwa dłużej." - BBC News

"Teoria Wszystkiego" - Hawking na ekranie

"Teoria Wszystkiego" to film, który opowiada historię słynnego naukowca - Stephena Hawkinga. Brytyjska produkcja jest ekranizacją wspomnień byłej żony fizyka. W rolę Hawkinga wcielił się Eddie Redmayne, który za rolę otrzymał Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Dodatkowo film nominowany był również w czterech innych kategoriach, za które jednak nie otrzymał statuetki.

RadioZET.pl/JW