Obserwuj w Google News

Noc Muzeów 2020 - czy w tym roku odbędzie się wydarzenie i będzie można zwiedzać muzea?

3 min. czytania
17.11.2020 12:04

Data Nocy Muzeów 2020 na początku została zmieniona z powodu epidemii koronawirusa, jednak w sieci pojawił się już oficjalny komunikat na ten temat. Sprawdzamy, czy wydarzenie się odbędzie, kiedy będziemy mogli po raz kolejny zwiedzić muzea za darmo podczas Nocy Muzeów w Warszawie i w innych miastach w Polsce oraz jaka jest nowa data wydarzenia.

Noc Muzeów 2020 - DATA: kiedy zwiedzanie muzeów za darmo i w których miastach?
fot. Adam Burakowski/REPORTER / East News

Noc Muzeów 2020 - czy w tym roku odbędzie się wydarzenie i będzie można zwiedzać muzea? Sprawdzamy, kiedy znów będzie można wybrać się na zwiedzanie najciekawszych muzeów w Polsce za darmo w ramach Nocy Muzeów, a także nową datę wydarzenia w Polsce w różnych miastach i inne istotne informacje.

Noc Muzeów 2020 - czy w tym roku odbędzie się wydarzenie i zwiedzanie muzeów za darmo?

AKTUALIZACJA, :

Choć w pierwszej połowie roku pojawiły się informacje o tym, kiedy odbędzie się Noc Muzeów 2020, data wydarzenia po raz kolejny musiała zostać przeniesiona. W tym roku darmowe zwiedzanie muzeów zgodnie z pierwszymi informacjami miało wypadać w sobotę, 16 maja, jednak termin wydarzenia musiał zostać zmieniony z powodu pandemii koronawirusa. Nowa data Nocy Muzeów 2020 miała zostać wyznaczona w późniejszym terminie, a wydarzenie miało odbyć się w drugiej połowie września 2020 roku. Niestety, sytuacja w kraju nadal nie pozwala na zorganizowanie takiego wydarzenia w sposób, który byłby bezpieczny dla uczestników. W związku z tym została podjęta decyzja o tym, że najbliższa Noc Muzeów odbędzie się dopiero wiosną 2021 roku.

_________

Co ciekawe data Nocy Muzeów 2020 w Krakowie różni się od pozostałych miast. Jest to jedyne polskie miasto, w którym wydarzenie odbywa się z piątku na sobotę, a obiekty można zwiedzać od godziny 18.00 do około 3.00 w nocy. W tym roku data Nocy Muzeów 2020 w Krakowie przypadnie najprawdopodobniej w drugiej połowie września 2020 roku.

Dokładną datę Nocy Muzeów 2020 w Warszawie, w Krakowie i innych miastach w Polsce będziemy mogli poznać dopiero za kilka tygodni. Program i godziny otwarcia obiektów w czasie trwania wydarzenia zależą od wybranej placówki. Niektóre miejsca otwierają się już w ciągu dnia ze względu na ogromne zainteresowanie, jednak większość miejsc będzie można odwiedzać mniej więcej od godziny 18.00 lub później.

Więcej informacji o atrakcjach na Nocy Muzeów 2020, godzinach otwarcia, zapisach lub biletach będzie można znaleźć na stronach internetowych i fanpage'ach na Facebooku wybranych placówek oraz w oficjalnych informatorach, które rozdawane są w dniu wydarzenia.

Gdzie odbędzie się Noc Muzeów 2020? [MIASTA]

Noc Muzeów 2020 organizowana jest łącznie w ponad 150 miastach, m.in. w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Krakowie, a także w mniejszych miejscowościach. W samej stolicy w ubiegłym roku lista instytucji liczyła ponad 200 miejsc.

Warto pamiętać, że Noc Muzeów 2020 to ogólnopolska akcja, podczas której można zwiedzić różne placówki, instytucje i muzea całkowicie za darmo. Należy jednak wziąć pod uwagę, że wydarzenie cieszy się ogromną popularnością, a do najbardziej obleganych miejsc kolejki zaczynają ustawiać się już od rana.

Noc Muzeów po raz pierwszy odbyła się w Berlinie w 1997. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 w poznańskim Muzeum Narodowym, a pierwsza Noc Muzeów w Warszawie odbyła się w 2004 roku. Wtedy w wydarzeniu wzięło udział tylko 11 muzeów, a od kilku lat z roku na rok do akcji przyłącza się coraz więcej miejsc. W 2017 roku były to aż 234 placówki i instytucje.

RadioZET.pl/KP