Obserwuj w Google News

Niezwykły eksperyment — niesporczaki odmrożone po 30 latach wróciły do pełnej sprawności

Redakcja
1 min. czytania
29.01.2018 12:43

Niesporczaki są jednymi z najbardziej fascynujących zwierząt bezkręgowych. 

Niezwykły eksperyment — niesporczaki odmrożone po 30 latach wróciły do pełnej sprawności
fot. Eye of Science/Science Photo Library

Na co dzień wprawdzie nie jesteśmy w stanie zauważyć tych stworzeń (długość ich ciała to między 0,01 a 1,2 mm), lecz nie oznacza to, że nie są warte uwagi. Te bezkręgowce potrafią przetrwać nawet najbardziej niesprzyjające warunki, co udowadnia badanie rozpoczęte w 1983 roku.

Przez 30 lat jaja niesporczaków zebrane w próbkach mchu z terenów Antarktydy przeleżały w zamknięciu w temperaturze -20 stopni Celsjusza. Japońscy badacze po zakończonej pierwszej fazie badania rozmrozili próbki, by sprawdzić, czy te niezwykłe bezkręgowce przeżyły.

Niesporczaki nie dały za wygraną mrozowi i po 13 dniach jeden z nich zdołał wrócić do pełnej sprawności, a następnie złożył 19 jaj. Aż 14 z nich się wykluło, wprowadzając na świat nowe osobniki tego gatunku.

Dalsze badania nad właściwościami i umiejętnościami tych stworzeń mogą dać nam wiedzę potrzebną do rozwoju inżynierii genetycznej. Już teraz wiemy również, że ich białko chroni przed promieniowaniem rentgenowskim. Kto wie, czym jeszcze mogą nas zaskoczyć dalsze badania nad nimi.

RadioZet.pl/geekweek.pl/AM