Obserwuj w Google News

Naukowcy uczcili pamięć Stanisława Lema — w kosmiczny sposób!

Redakcja
2 min. czytania
19.04.2018 14:39

Badacze uczcili pamięć polskiego pisarza w wyjątkowy sposób. Jeden z kraterów na powierzchni największego księżyca Plutona został nazwany imieniem bohatera jego książki.

Naukowcy uczcili pamięć Stanisława Lema — w kosmiczny sposób!

Stanisław Lem ma swój kawałek kosmosu

Jak uhonorować pamięć pisarza w naprawdę oryginalny sposób? Naukowcy znaleźli na to sposób. Jeden z kraterów na powierzchni największego księżyca Plutona został ochrzczony imieniem głównego bohatera „Opowieści o pilocie Pirxie”. Książka, po raz pierwszy wydana w 1968 roku, wciąż jest zresztą zaskakująco aktualna. Do poruszanych w niej tematów należą m.in. zdolność maszyny do samodzielnego myślenia i związane z tym konsekwencje. Trudno nie zauważyć odbicia współczesnych lęków świata nowych technologii. To właśnie dziś, jak nigdy, obawiamy się, że roboty odbiorą nam pracę, dajemy oszukiwać się botom i wróżymy złowieszcze plany przejęcia kontroli nad światem zbyt szybko rozwijającej się sztucznej inteligencji. Science-fiction jeszcze chyba nigdy nie miało tyle pożywki w rzeczywistości.

Imionami związanymi ze znanymi pisarzami science-fiction nazwano różne obiekty na powierzchni Charona
fot.

Międzynarodowa Unia Astronomiczna uczciła pamięć nie tylko Lema

Jedynym organem, który może oficjalnie nadawać imiona gwiazdom, planetom i pozostałym odkrytym obiektom w przestrzeni kosmicznej, jest Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IUA). Uhonorować postanowili pamięć nie tylko Stanisława Lema, ale także kilku innych pisarzy i twórców science-fiction — takich jak Juliusza Verne, Octavii E. Butler czy Sir Artura C. Clarke’a. Imię „Pirx” przypadło w udziale akurat kraterowi na powierzchni Charona, bo tak nazywa się największy księżyc Plutona, z kolei pozostałym poświęcono m.in. osobne pasmo górskie. Propozycje imion przygotował zespół NASA pracujący nad projektem z udziałem sondy New Horizons, której we wrześniu 2015 roku udało się bardzo dokładnie sfotografować powierzchnię Charona. Poniżej przypominamy film wygenerowany dzięki zrobionym zdjęciom.

RadioZET.pl/AG

TO TAKŻE MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Pluton z bliska. Zobacz niezwykłe zdjęcia NASA

"Nikt mnie tak dobrze nie potrafi rozśmieszyć." - Wojciech Orliński o Stanisławie Lemie

Ocean na Plutonie? Są nowe zdjęcia

Zobacz film NASA z przelotu sondy nad Plutonem

Czy tego posta pisał bot? Dzięki tym przepisom będziesz wiedzieć

Roboty zastąpią kelnerów? Wideo robi wrażenie

Sztuczna inteligencja ponownie lepsza od człowieka. Tym razem wygrała w starciu prawnym