Zamknij

NBP: jakie zadania ma Bank, czym się zajmuje, kto jest prezesem? [INFORMACJE]

Redakcja
07.01.2019 13:29

O NBP - Narodowym Banku Polskim – czyli najważniejszej instytucji finansowej w kraju zaczęło być głośno, po tym jak Gazeta Wyborcza podała do informacji wysokie wynagrodzenie podopiecznej prezesa NBP, Martyny Wojciechowskiej. Wyjaśniamy co to jest NBP, czym się zajmuje i jakie ma zadania.

Adam Glapiński, prezes NBP
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Kto jest prezesem NBP? Czym zajmuje się Narodowy Bank Polski? Czy NBP ustala kursy walut? Co oznacza skrót NBP? Kim w NBP jest Martyna Wojciechowska i Adam Glapiński? Na te pytania będziemy odpowiadali w artykule.

Co to jest NBP?

Narodowy Bank Polski to bank centralny (czyli odpowiadający za funkcjonowanie systemu bankowego w danym kraju). NBP ma siedzibę w Warszawie. Zadaniem Banku jest utrzymanie stabilnego poziomu cen. 

Kto jest prezesem NBP?

Prezes NBP jest wyznaczany przez prezydenta RP na 6-letnią kadencję. Odpowiada on za organizację i funkcjonowanie Narodowego Banku Polskiego. Ta sama osoba nie może pełnić funkcji prezesa NBP przez więcej niż dwie kadencje. Obecnie, tę funkcję sprawuje Adam Glapiński, polski ekonomista i polityk, profesor nauk ekonomicznych. 

Chcesz wiedzieć więcej?: Dymisja Adama Glapińskiego? Chcą tego posłowie PO

Czym zajmuje się NBP?

Zadaniem Narodowego Banku Polskiego jest współpraca z rządem, pod warunkiem, że nie szkodzi ona pierwszemu głównemu zadaniu NBP, czyli utrzymania stabilności cen. NBP ma wyłączne prawo do emitowania pieniędzy, a także prowadzi też obsługę budżetu kraju. NBP nie jest spółką akcyjną. W Banku można rozmienić pieniądze za odpowiednią opłatą. 

Czy NBP ustala kursy walut?

Jednym z zadań NBP jest też ustalanie kursów walut. W przypadku euro i dolara to bardzo skomplikowany proces, który polega m.in. na uzyskaniu średniej ceny walut z kilkunastu różnych banków, a następnie uzyskanie średniego wyniku po odrzuceniu skrajnych wartości. Wyniki tych obliczeń są publikowane na dzień jeden dzień po ich wykonaniu. 

Czytaj więcej: Bliska współpracowniczka prezesa NBP zarabia lepiej niż Macron i May?

Kim jest Martyna Wojciechowska?

Martyna Wojciechowska to szefowa departamentu komunikacji i promocji NBP. Jak ustaliła Gazeta Wyborcza, zarabia ona ok. 65 tysięcy złotych miesięcznie, czyli więcej niż m.in. prezydent Francji. Wojciechowska pracuje w NBP od 2016 roku, a wcześniej była m.in. radną na Mazowszu. Prezes NBP nie skomentował ustaleń Wyborczej dot. zarobków swojej podwładnej

RadioZET.pl/PZ