Obserwuj w Google News

NASA ostrzega: Saturn traci swoje pierścienie

Redakcja
2 min. czytania
27.12.2018 16:10

Piękne pierścienie Saturna, jakie mieliśmy przyjemność podziwiać na materiałach zebranych przez sondy NASA już niedługo mogą stać się tylko przeszłością. Alarmujące doniesienia na temat fatalnego procesu rozpadu lodowych pierścieni planetarnych potwierdzono już oficjalnie. Kosmos zmienia się na naszych oczach!

NASA ostrzega: Saturn traci swoje pierścienie
fot. NASA Jet Propulsion Laboratory

Czemu pierścienie Saturna znikają?

Rozpad składających się z lodu i fragmentów skał pierścieni planetarnych Saturna został już oficjalnie potwierdzony przez naukowców NASA. Fatalne wieści zawierały także informację na temat przewidywanego czasu kompletnego zniknięcia wszystkich pierścieni planety. Badacze szacują, że może do tego dojść już w przeciągu kolejnych 300 milionów lat. Choć dla człowieka taka ilość czasu brzmi jak nieskończoność, to bardzo mało w porównaniu do wieku Saturna, czyli 4 miliardów lat.

5 najgorszych wypadków w historii NASA

 

Saturn traci swoje pierścienie

Wyjątkowo niepokojące jest też tempo, w jakim znikają pierścienie planety. Już kilkadziesiąt lat temu podczas misji Voyager dwie sondy (Voyager I i Voyager II) zbierały dane na ten temat. Ówczesne obserwacje potwierdziły się i dzisiaj - bezpośrednią przyczyną tak szybkiego rozpadu pierścieni jest grawitacja Saturna, która wyciąga z nich lodowe cząstki. Następnie te zmieniają stan skupienia na ciekły i w formie deszczu opadają na planetę. To z kolei wiemy już dzięki odkryciom sondy Cassini.

Dzięki porównaniu wyników badań sond Voyager z tymi Cassini naukowcom udało się precyzyjnie określić tempo alarmującego zjawiska. "Powstający z lodowych cząstek deszcz zabiera z pierścieni w pół godziny objętość równą basenowi olimpijskiemu. Cały system może zaniknąć w ciągu 300 milionów lat, a być może ma przed sobą nawet mniej niż 100 milionów lat życia" - tłumaczył dr James O’Donoghue z NASA Goddard Space Flight Center. Proces, który po raz pierwszy dostrzegliśmy w 1981 roku może więc trwać już od dużo dłuższego czasu, a to oznacza dla nas tylko jedno. Na naszych oczach rozwiązaniu ulega kolejna wielka zagadka kosmosu. 

RadioZET.pl/źródło:Motherboard/AG

Najpiękniejsze zdjęcia kosmosu z 2018 roku. Musicie to zobaczyć! W 2019 roku czeka nas potężna BURZA SŁONECZNA. Spowoduje straty warte 2 biliony dolarów! NASA: Dźwięki prosto z Marsa. Sonda InSight przesłała niezwykłe nagranie