Obserwuj w Google News

Maturalne przesądy: co przynosi szczęście na egzaminie maturalnym?

Redakcja
2 min. czytania
24.04.2018 16:09

O maturalnych przesądach szuka informacji wielu licealistów, którzy już niedługo podejdą do egzaminu dojrzałości. Niektóre z nich potrafią naprawdę zadziwić. Unikanie obcinania włosów, czerwona bielizna, specjalne amulety - to tylko niektóre z rzeczy, które mają zapewnić zdanie matury. Przedstawiamy najpopularniejsze przesądy maturalne.

Maturalne przesądy: co przynosi szczęście na egzaminie maturalnym?
fot. Marcin Jurkiewicz/EASTNEWS

Unikanie obcinania włosów, czerwona bielizna, książka pod poduszką, kopniak na szczęście to tylko niektóre z przesądów maturalnych. Sprawdzamy, co przynosi szczęście na maturze.

»  Matura ustna angielski 2018: zestawy, pytania, tematy. Co będzie? «

»  Matura ustna polski 2018: tematy, zestawy pytań. Co będzie? «

» Matura 2018: przecieki, arkusze CKE, pytania i odpowiedzi. Co będzie? «

» Matura 2018: zasady i procedury. Co można przynieść, a czego nie wolno? [LISTA] «

Maturalne przesądy: co przynosi szczęście na egzaminie?

Przygotowania do egzaminu dojrzałości trwają w najlepsze. Licealiści mają ostatnie dni na powtórzenie przerobionego materiału. Niektórzy decydują się wzięcie korepetycji, inni uczą się samodzielnie w domowym zaciszu, a część uczniów postanawia zawierzyć się wróżbom i maturalnym przesądom. Poniżej przedstawiamy popularne przesądy maturalne.

1. Unikanie obcinania włosów - to jeden z najpopularniejszych maturalnych przesądów. Według niego wszystkie osoby, którym zależy na dobrym wyniku na egzaminie, nie powinny obcinać włosów. Wszystkie modyfikacje fryzury dozwolone były jedynie do studniówki. Dlaczego? Otóż mówi się, że każdy obcięty centymetr włosa po balu maturalnym, to strata mądrości. Dlatego wielu uczniów z wizytą u fryzjera czeka na zakończenie testów.

2. Czerwona bielizna - to równie popularny przesąd maturalny. Według niego, uczniowie na egzamin dojrzałości, powinni założyć czerwoną bieliznę, najlepiej tą samą, którą mieli na sobie podczas studniówki. Panie nie powinny zapomnieć także o założeniu podwiązki. 

3. Książka pod poduszką - książka trzymana pod poduszką to, według przesądu, najlepszy sposób na zdobycie wiedzy. W końcu nie od dziś wiadomo, że człowiek najwięcej uczy się właśnie przez sen. 

4. Amulety - niestety w tym wypadku słoniki na szczęście czy czterolistne koniczyny odpadają. W związku z zakazem wnoszenia na salę podobnych gadżetów, wielu uczniów decyduje się na użycie innego amuletu, a dokładniej czerwonej nitki. Zawiązanie jej na nadgarstku podobno ma gwarantować pozytywny wynik.

5. Kopniak na szczęście - mówi się, że kopniak w tylną część ciała ma dobry wpływ na myślenie.

» Matura 2018: jak wygląda egzamin dojrzałości? «

Matura 2018: termin. Kiedy rozpoczyna się egzamin dojrzałości?

Matury 2018 CKE z matematyki, angielskiego, biologii, polskiego, geografii i innych przedmiotów co roku odbywają się w maju. Przyszli maturzyści przygotowują się do egzaminu przez kilka lat, a oprócz nauki w szkole wśród uczniów popularne metody nauki to m.in. kursy maturalne, rozwiązywanie zadań z repetytoriów i korepetycje z poszczególnych przedmiotów. Niektórzy stosują się także do powyższych przesądów maturalnych.

Część pisemna egzaminu maturalnego 2018 rozpocznie się już w piątek, 4 maja testem z języka polskiego. Z kolei 7 maja uczniowie zmierzą się z matematyką, a 8.05. z językiem angielskim. Więcej informacji na temat terminów matury 2018, znajdziecie w poniższym linku.

» Matura 2018 CKE - TERMINY: matematyka, angielski i inne [KALENDARZ] «

RadioZET.pl/JW