Obserwuj w Google News

Marsz dla Nauki 2018: inicjatywa, która łączy

Redakcja
2 min. czytania
20.04.2018 15:01

W najbliższą niedzielę, 22 kwietnia przedstawiciele i sympatycy środowiska naukowego ponownie będą maszerować w dobrej sprawie. Międzynarodowa inicjatywa przypomina o tym, jak ważna jest rzetelna wiedza przy tworzeniu prawa i nie tylko.

Marsz dla Nauki 2018: inicjatywa, która łączy
fot. Marsz dla Nauki

Marsz dla Nauki 2018 już w niedzielę, 22 kwietnia

Niedzielny Marsz to kolejna polska edycja międzynarodowego wydarzenia. Tego samego dnia sympatycy inicjatywy wyjdą na ulice w miastach w różnych krajach. Idea spotkania jest bliska ich przekonaniom o tym, jak ważne są naukowe dowody i badania w różnych aspektach życia codziennego. Organizatorami Marszunaukowcy, studenci i pronaukowi działacze. Ich zdaniem nauka to wciąż mocno niedoinwestowany sektor w Polsce. Brakuje środków na prowadzenie specjalistycznych programów, a stawki pracowników naukowych śmiało określają jako śmiesznie niskie w stosunku do powagi ich obowiązków. Marsz ma przede wszystkim na celu przekonanie osób niezwiązanych ze środowiskiem do tego, aby poszerzały swoją wiedzę i nie bały się głośno pytać o podstawy, na jakich buduje się np. polskie prawo. To apel skierowany m.in. w stronę antyszczepionkowców. Organizatorzy chcą trafić ze swoim przekazem także do tych, którym wcale nie jest obojętny rosnący problem smogu w polskich miastach, niewiele mogą jednak sami w tej materii zdziałać. Bardzo mocno podkreślają bezpartyjność Marszu — wszelkie flagi, przypinki czy inne nośniki log partii i organizacji politycznych są surowo zabronione. Śmiało można za to zaopatrzyć się w takie z logami uniwersytetów czy jednostek badawczych. Tegoroczna edycja rozpocznie się o godzinie 13:30 przy warszawskim Pomniku Lotników Polskich — poniżej możecie zobaczyć planowaną trasę Marszu.

Planowana trasa marszu dla Nauki
fot.

„Chcemy debaty w sejmie z udziałem naukowców”

Wszystko zaczęło się w ubiegłym, 2017 roku — wtedy wystartowała inicjatywa March for Science. Zorganizowali ją amerykańscy naukowcy w ramach protestu przeciwko polityce obecnego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa. Marsz odbył się w ponad 600 miastach na całym świecie — w tym także w Warszawie. W tym roku organizatorzy liczą na większą frekwencję — jak podkreślają, ich postulaty dotyczą praktycznie każdego. Głównym jest organizacja przez sejm do końca pierwszej połowy 2019 roku debaty z udziałem naukowców z MdN i PAN na temat: smogu, globalnego ocieplenia oraz energetyki krajowej i europejskiej, wykorzystania roślin zmodyfikowanych genetycznie w polskim i europejskim rolnictwie, pseudonaukowych metod „leczenia” oraz szczepionek, gospodarki przyrodniczej i ochrony środowiska w Polsce i Unii Europejskiej, a także zwalczania „fake newsów”.  Jak tłumaczą, najwyższy czas, aby badacze wyszli do ludzi i zaczęli dzielić się z nimi swoją wiedzą oraz doświadczeniem.

Wydarzenie na Facebooku znajdziecie tutaj.

RadioZET.pl/AG

TO TAKŻE MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Antyszczepionkowcy to margines, choć nie taki mały. Większość rodziców szczepi dzieci

Koniec z obowiązkiem szczepień? „Antyszczepionkowcy” szykują inicjatywę obywatelską

Im więcej smogu, tym więcej przestępstw i agresji. Nowe wyniki badań

Ministerstwo rolnictwa planuje przedłużenie okresu stosowania pasz GMO