0
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

Holandia - zmiana nazwy na Niderlandy: dlaczego kraj zmienił nazwę?

Karolina Piotrowska
2 min. czytania
09.01.2020 09:30

Na początku 2020 roku holenderskie władze zdecydowały się zaprzestać używania nazwy Holandia, a przyjąć nową nazwę kraju - Niderlandy. Dlaczego tak się stało, skąd taka decyzja rządu i od kiedy zaczną obowiązywać zmiany? Sprawdzamy informacje na ten temat.

Holandia - zmiana nazwy na Niderlandy: dlaczego kraj zmienił nazwę?
fot. Shutterstock

Holandia - zmiana nazwy na Niderlandy. Dlaczego kraj zmienił nazwę? Co oznacza zmiana nazwy "Holandia" na Niderlandy? Sprawdzamy szczegółowe informacje na ten temat oraz od kiedy obowiązuje nowa nazwa.

Holandia znika z mapy. Kraj oficjalnie zmienił nazwę

Holandia - zmiana nazwy na Niderlandy: od kiedy?

Holenderskie władze zdecydowały się zaprzestać używania nazwy Holandia. Niderlandy, a właściwie The Netherlands to nowa nazwa kraju, która używana jest oficjalnie od 1 stycznia 2020 roku. Kraj zaczyna w ten sposób proces odświeżania swojej globalnej marki. Oficjalna akcja promocyjna rozpocznie się jeszcze w tym roku. Celem holenderskiej administracji jest, aby nowa nazwa była już jedyną m.in. podczas konkursu Eurowizji 2020, który odbędzie się w maju w Rotterdamie, a także podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Nazwa Holandia (w języku niderlandzkim: Holland) wywodzi się z wczesnego średniowiecza: pierwszy raz w źródłach pojawiła się w IX wieku. Jest pochodzenia germańskiego, prawdopodobnie pochodzi od dwóch słów języka staroniderlandzkiego: holt ("lesisty") i lant ("kraj"), opisującego początkowo ziemie wokół Haarlemu. W XI wieku pojawia się w najstarszych kronikach holenderskich "Annales Egmundenses", gdzie określa księstwo Holandii.

 

Holandia a Niderlandy: dlaczego kraj zmienił nazwę?

Rząd Holandii zdecydował, że rezygnuje z używania angielskiej nazwy Holland i od 2020 roku na arenie międzynarodowej kraj chce się identyfikować wyłącznie jako The Netherlands. Rządzący chcą, aby ich kraj kojarzył się z serami, rowerami, tulipanami, wiatrakami. Ich zdaniem Holandia obecnie kojarzona jest głównie z liberalnym podejściem do narkotyków czy też dzielnicą Czerwonych Latarni w Amsterdamie.

– Chcemy, aby Holandia była postrzegana jako otwarty kraj, który nie wyklucza. Modernizujemy swoje podejście. Ważne jest, że porozumienie w sprawie oficjalnej identyfikacji przyjęły stronnictwa obecne w parlamencie, rząd, Holenderska Rada Turystyki, Konfederacja Holenderskiego Przemysłu i Pracodawców oraz przedstawiciele sektora prywatnego – powiedziała rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Holandii.

Nazwa Niderlandy we współczesnym języku polskim stosowana jest niemal wyłącznie dla krainy historycznej - odnosi się do krajów dawniej pozostających we władaniu Habsburgów (Niderlandy Habsburskie, Niderlandy Hiszpańskie, Niderlandy Austriackie). Po powstaniu niepodległego państwa holenderskiego w języku polskim stosowane początkowo były różne nazwy pochodzące od formy Nederland, od formy Holland oraz formy opisowe (np. Stany Skonfederowane). Po powstaniu współczesnego państwa holenderskiego w 1830 roku w języku polskim używano niemal wyłącznie nazwy Holandia (w różnych wariantach zapisu), zaś nazwa Niderlandy wyszła praktycznie z użycia w tym znaczeniu.

Z początkiem 2020 władze Holandii zdecydowały się na rezygnację z anglojęzycznego określenia "Holland" na rzecz nazwy "The Netherlands". Dotyczy to głównie przemysłu turystycznego. Nie wiadomo jeszcze, czy zmiana nazwy Holandia na Niderlandy będzie obowiązywać również w języku polskim. Zgodnie z  Urzędowym wykazem nazw państw i terytoriów niesamodzielnych (wyd. 5, 2019) w Polsce oficjalnie używamy nazwy Holandia. Dodatkowo możemy spotkać się z określeniem Królestwo Niderlandów - jest to oficjalna nazwa państwa, które składa się z czterech krajów składowych: Holandii (część europejska), Aruby, Curaçao i Sint Maarten oraz trzech gmin zamorskich: Bonaire, Saba i Sint Eustatius.

RadioZET.pl/KP