Obserwuj w Google News

Historyczny wyrok sądu. Na "świętej górze" Mauna Kea powstanie gigantyczny teleskop

Redakcja
2 min. czytania
07.11.2018 22:10

Lata sądowej batalii zakończyły się sukcesem dla nauki. Hawajski Sąd Najwyższy podtrzymał swoją wcześniejszą decyzję o pozwoleniu na budowę gigantycznego teleskopu na górze Mauna Kea, którą rdzenni mieszkańcy uważają za świętą.

Historyczny wyrok sądu. Na "świętej górze" Mauna Kea powstanie gigantyczny teleskop
fot. TMT Observatory Corporation

Powstanie teleskop na Mauna Kea

Orzeczenie Hawajskiego Sądu Najwyższego podzieliło mieszkańców Big Island, najmłodszego stanu USA. Podczas gdy jedni uważają, że budowa teleskopu w tym miejscu "zbezcześci świętą ziemię" najwyższej góry Hawajów, Mauna Kea, drudzy podkreślają rolę planów naukowców w rozwoju ekonomicznym i edukacyjnym wyspy. Astronomowie są za to jednomyślni - teleskop może zmienić sposób, w jaki rozumiemy Wszechświat.

Tmt.org
fot. Tmt.org
Powstanie kosmiczna winda? Pierwszy taki eksperyment na świecie! NASA odkryło geometryczny lodowiec. Czegoś takiego jeszcze nie widzieliście! Ile zarabiają astronauci NASA? Teraz już wiemy!

TMT jednak powstanie na Hawajach

Teleskop TMT (Thirty Meter Telescope) pozwoli naukowcom "cofnąć się" w czasie o aż 13 miliardów lat, co udzieli z kolei odpowiedzi na wiele fundamentalnych pytań o to, jak powstał Wszechświat. Teleskop miał powstać w zasadzie już dawno - jednak w 2015 roku jego budowę wstrzymano ze względu na protesty rdzennych mieszkańców Hawajów pochodzenia polinezyjskiego. Dla nich góra Mauna Kea to święta ziemia, na którą naukowcy nie powinni mieć wstępu. Na sprzeciwie się nie skończyło. Po kilku próbach sabotażu budowy ze strony miejscowych robotników przeciwnicy teleskopu wkroczyli na ścieżkę sądową. Efekty procesu dziś są już jasne - teleskop jednak powstanie. Są jednak i pewne obostrzenia. Zgodnie z wyrokiem na budowie ma zostać zatrudnionych jak najwięcej okolicznych mieszkańców, dla których zostaną także zorganizowane specjalne szkolenia z kultury oraz zasobów naturalnych ziemi, na której mieszkają. To duży sukces dla astronomii. Badacze podkreślają, że to unikatowy projekt. Średnica zwierciadła teleskopu ma mierzyć 30 metrów, a zatem będzie trzy razy większa od tej największego istniejącego obecnie teleskopu na naszej planecie.

RadioZET.pl/źródło:Motherboard/AG

Jak powstaje największy teleskop na świecie? Poznajcie Gigantyczny Teleskop Magellana! [WIDEO] Jest nadzieja dla łazika NASA! Curiosity przesłał kolejne zdjęcia