Obserwuj w Google News

Grzyby naprawią beton. Rewolucja w budownictwie

Redakcja
1 min. czytania
02.02.2018 10:37

Niszczenie konstrukcji zaczyna się od drobnych pęknięć betonu, który jednak już wkrótce będzie mógł się samoregenerować.

Grzyby naprawią beton. Rewolucja w budownictwie
fot. pexels

Do przełomowego odkrycia, które już wkrótce może zmienić przemysł budowniczy, doszedł zespół naukowców z Uniwersytetu Binghamton i Uniwersytetu Rutgersa. Ich pomysł mógłby raz na zawsze rozwiązać problem spotykający stare lub osiadające budynki, w których betonowe konstrukcje zaczynają pękać.

Rozwiązaniem na ten problem miałyby być grzyby. Dokładniej chodzi o gatunek o nazwie Trichoderma reesei. Po dodaniu ich zarodników do betonu, a następnie budowie konstrukcji go wykorzystującej, grzyby pozostaną w uśpieniu i nie wpłyną negatywnie na właściwości struktury budującej.

Natomiast, gdy tylko w strukturze betonu pojawi się pęknięcie, a następnie dotrze do niego wilgoć wraz z tlenem, stworzy to idealne warunki dla rozwoju tych grzybów. Zarodniki będą mogły się więc wybudzić i wypełnią proste pęknięcie, jednocześnie zapobiegając jego poszerzeniu i doprowadzeniu do kolejnych uszkodzeń.

Zespół badaczy na razie jednak musi przeprowadzić dalsze testy swojego rozwiązania, zanim będzie mogło trafić na rynek. Budownictwo w przyszłości być może będzie sporo zawdzięczać nie nowoczesnej technologii, a grzybom.

RadioZet.pl/AM