Obserwuj w Google News

Geminidy 2018 - kiedy i jak oglądać noc spadających gwiazd w grudniu?

Redakcja
2 min. czytania
23.11.2018 21:34

Geminidy 2018, czyli kolejna noc spadających gwiazd będzie widoczna w Polsce jeszcze w tym roku. Jeśli tylko pogoda w grudniu dopisze i niebo pozostanie bezchmurne, znów pojawią się na nim spadające meteory. Podpowiadamy, kiedy i o której godzinie patrzeć w niebo, aby dostrzec spadające gwiazdy.

Geminidy 2018 - kiedy i jak oglądać noc spadających gwiazd w październiku?
fot. Shutterstock

Geminidy 2018 - kiedy, gdzie i jak oglądać noc spadających gwiazd w grudniu 2018? Czy Geminidy 2018, czyli deszcz meteorów będzie widoczny także w Polsce? Sprawdzamy wszystkie najważniejsze informacje dla tych, którzy mają zamiar obserwować niebo w czasie grudniowej nocy spadających gwiazd.

Noc spadających gwiazd: kiedy obserwować Geminidy 2018?

Geminidy to rój meteorów, który jest aktywny od 8 do 21 grudnia, a jego maksimum przypada na noc z 13 na 14 grudnia każdego roku. W tym roku będzie to noc z czwartku na piątek.

Zgodnie z prognozami Międzynarodowej Organizacji Meteorologicznej najwyższa aktywność Geminidów 2018 występuje pomiędzy godziną 15.00 w czwartek, 13 grudnia, a godziną 12.00 w piątek, 14 grudnia. Maksimum Geminidów natomiast zauważalne będzie w piątek tuż przed wschodem Słońca, około godziny 07.30.

Geminidy 2018 - jak oglądać noc spadających gwiazd w grudniu?

Trudno dokładnie przewidzieć, ile spadających gwiazd w grudniu będzie można zobaczyć. Wartość zenitalnej liczby godzinnej (czyli liczba meteorów, jaką może zaobserwować na bezchmurnym niebie pojedynczy obserwator podczas jednej godziny) w przypadku tego roju meteorów wynosi aż 120! Oznacza to, że jeśli tylko pogoda dopisze, na niebie będzie można dostrzec nawet 120 spadających gwiazd na godzinę.

Obserwacje nocy spadających gwiazd w grudniu, czyli Geminidy 2018 najlepiej zaplanować na jak najbardziej zacienionym terenie z jak najmniejszą ilością sztucznego światła. Deszcz meteorów będzie można oglądać na niebie prawdopodobnie aż do świtu. Meteory dobrze jest obserwować kierując wzrok nie w sam radiant roju, tylko kilkanaście stopni od niego.
Co ważne, do obserwacji nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt, wszystko można zobaczyć gołym okiem. Podobnie jest z robieniem zdjęć - wystarczy zwykły telefon komórkowy z dobrym aparatem, choć uchwycenie na zdjęciu spadającej gwiazdy nie jest proste.

RadioZET.pl/KP