Zamknij

Dzień Ojca 2021 - kiedy obchodzimy Dzień Ojca w Polsce i na świecie? [DATA DNIA TATY]

07.06.2021 15:04

Kiedy jest Dzień Ojca 2021 w Polsce, a kiedy święto to obchodzi się na świecie? Rokrocznie na przełomie maja i czerwca informacji na ten temat szuka wiele osób, które chcą zaskoczyć swoich bliskich mniejszym bądź większym upominkiem i nie tylko. Przedstawiamy dokładną datę Dnia Ojca i sprawdzamy, jaka jest historia i zwyczaje związane z Dniem Taty. 

Dzień Ojca 2021 - kiedy obchodzimy Dzień Ojca w Polsce i na świecie? [DATA DNIA TATY]
fot. SHUTTERSTOCK

Dzień Ojca 2021 - DATA: kiedy wypada święto w Polsce, a kiedy na świecie? Skąd się wywodzi? Jak się je obchodzi? Co warto wiedzieć na temat święta ojców? Odpowiadamy na zadawane pytania, sprawdzamy szczegółowe informacje i przedstawiamy datę Dnia Ojca.

Dzień Ojca - ŻYCZENIA: najpiękniejsze wierszyki i wzruszające życzenia od córki i syna

Dzień Ojca 2021 - POLSKA: kiedy jest w naszym kraju Dzień Taty? [DATA]

Mimo że data Dnia Ojca rokrocznie wypada w tym samym terminie, to zawsze - najczęściej na przełomie maja i czerwca - wiele osób szuka w sieci informacji na temat tego, kiedy jest Dzień Ojca. W 2021 roku, jak i w poprzednich latach, święto to wypada dokładnie 23 czerwca. Tym razem będzie to środa. Z kolei niecały miesiąc wcześniej, bo 26 maja, przypada święto wszystkich mam, czyli Dzień Matki

 

Tradycyjnie w Polsce w Dzień Ojca dzieci składają swoim ojcom życzenia i wręczają własnoręcznie wykonane laurki, a w szkołach organizowane są specjalne przedstawienia z tej okazji.

Dzień Ojca - KARTKI z życzeniami online za darmo [DO WYDRUKOWANIA]

Dzień Ojca - jak się obchodzi w Polsce i na świecie i jaka jest historia święta?

Święto ojców nie zyskało tak dużej popularności na świecie. W Polsce Dzień Ojca obchodzony jest już od kilkudziesięciu lat, a święto to jest coraz bardziej znane. Po raz pierwszy polscy ojcowie świętowali w 1965 roku.

Dzień Ojca - PREZENT. Co podarować tacie z okazji Dnia Ojca 2020? [POMYSŁY NA PREZENT]

Obchody Dnia Ojca zapoczątkowane zostały w Stanach Zjednoczonych. Pomysł ten narodził się po dużym sukcesie Dnia Matki - wtedy też pojawiły się głosy, by ustanowić podobne święta dla pozostałych członków rodziny. Pierwszy raz Dzień Ojca obchodzony był w 1910 roku w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton. Wszystko za sprawą Sonory Smart Dodd, córki weterana wojny secesyjnej Williama Smarta, która dowiedziawszy się o ustanowieniu Dnia Matki, wpadła na pomysł, by analogiczne święto wprowadzić dla uczczenia trudu opieki nad rodziną i zasług wszystkich ojców – w szczególności jej własnego, który po śmierci matki samotnie wychowywał ją oraz pięcioro młodszego rodzeństwa. Kilkadziesiąt lat później, w 1972 roku, prezydent Nixon oficjalnie ustanowił Dzień Ojca.

Obecnie Dzień Ojca na świecie obchodzony jest w różnych terminach. Przykładowo we Włoszech, Portugalii i Hiszpanii jest to 19 marca, na Litwie pierwsza niedziela czerwca, a w Australii druga niedziela czerwca. Z kolei Dzień Ojca w Niemczech obchodzi się w dniu Wniebowstąpienia Pańskiego, czyli w 39. dzień po niedzieli wielkanocnej. Natomiast w Wielkiej Brytanii Dzień Ojca jest świętem ruchomym i przypada na trzecią niedzielę czerwca.

RadioZET.pl