Zamknij

Dzień Matki 2021 - kiedy obchodzimy Dzień Matki w Polsce i na świecie? [DATA, TERMIN]

26.05.2021 11:51

Kiedy jest Dzień Matki 2021 w Polsce i na świecie? Tego dnia wszystkie mamy będą obchodzić swoje święto, a dzieci zgodnie ze zwyczajem obdarują je kwiatami, słodyczami i własnoręcznie zrobionymi laurkami. Sprawdzamy, kiedy dokładnie wypada Dzień Matki 2021 w Polsce oraz jaka jest historia tego święta.

Dzień Matki 2021 - kiedy obchodzimy Dzień Matki w Polsce i na świecie? [DATA, TERMIN]
fot. Shutterstock

Dzień Matki 2021 - kiedy obchodzimy święto wszystkich mam? Sprawdzamy datę Dnia Matki 2021 w Polsce, a także historię święta i kiedy obchodzi się Dzień Matki w innych krajach.

Dzień Matki 2021 w Polsce - kiedy wypada w tym roku? [DATA]

Choć data tego wyjątkowego święta jest stała, co roku wiele osób zastanawia się, kiedy Dzień Matki wypada tym razem i jaka jest dokładna data. W Polsce Dzień Matki 2021 zawsze przypada 26 maja, w tym roku będzie to środa.

Oficjalnie Dzień Matki w Europie zaczęto obchodzić dopiero w XX wieku - w Polsce od 1914 roku, zaś w wielu krajach dopiero po II wojnie światowej. Korzenie tego święta sięgają jednak czasów antycznych.

Dzień Matki - PREZENT. Co podarować mamie z okazji jej święta 26.05? [GALERIA]

Obchody Dnia Matki 2021 w Polsce polegają zazwyczaj na obdarowywaniu matek kwiatami, czekoladkami, laurkami oraz innymi upominkami. Tego dnia bardzo często w przedszkolach i szkołach odbywają się uroczyste akademie poświęcone mamom. Jest to okazja dla najmłodszych, aby wyrazić swoje uczucia do nich, często w bardzo wzruszający sposób.

Najpiękniejsze życzenia na Dzień Matki 2021 - wierszyki i ładne życzenia z okazji Dnia Mamy

Kiedy jest Dzień Matki 2021 w Polsce i na świecie? [HISTORIA]

Wątpliwości dotyczące tego, kiedy wypada Dzień Matki, mogą być również uzasadnione faktem, że data obchodów święta różni się na całym świecie. Zdarza się nawet, że jest to jednak święto ruchome, które nie ma jednej stałej daty.

Życzenia na Dzień Matki 2021 - wzruszające wierszyki i oryginalne życzenia dla mamy

W Norwegii Dzień Matki obchodzony jest w drugą niedzielę lutego, a w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Nigerii w czwartą niedzielę wielkiego postu. W USA Dzień Matki obchodzony jest w drugą niedzielę maja. W wielu państwach święto to połączone jest z Dniem Kobiet i obchodzi się je 8 marca. Jest tak np. w Bułgarii, na Białorusi, w Albanii, Rosji czy Serbii.

Początki Dnia Matki sięgają jeszcze czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. W późniejszych czasach cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo i tym samym zabroniono wyznawania innych bogów.

Dzień Matki 2021 - ŻYCZENIA poważne, śmieszne, krótkie SMS i wierszyki z okazji Dnia Mamy

Jednak zwyczaj obchodzenia Dnia Matki w takiej formie, jak w dzisiejszych czasach zapoczątkowany został najprawdopodobniej w USA. W 1907 roku Anna Jarvis z Filadelfii zorganizowała nabożeństwo na cześć swojej zmarłej matki, która była działaczką na rzecz kobiet. Jarvis szybko udało się rozpropagować stworzone przez siebie święto i po kilku latach uznała je większość stanów. Obchodzono je w drugą niedzielę maja i tak zostało aż do dziś. W 1914 r. prezydent Woodrow Wilson uczynił ten dzień świętem państwowym. Właśnie w tym roku po raz pierwszy obchody święta zorganizowane zostały również w Polsce.

RadioZET.pl