Obserwuj w Google News

Dzień Nauczyciela 2021 - kiedy obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej w Polsce? [DATA]

2 min. czytania
13.10.2021 13:21
Zareaguj Reakcja

Dzień Nauczyciela, inaczej Dzień Edukacji Narodowej, tradycyjnie przypadnie w pierwszej połowie października. Choć wiele osób, a szczególnie uczniów doskonale zna to święto, to jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, skąd się wzięło i jaka jest jego historia. Sprawdzamy, kiedy obchodzi się Dzień Nauczyciela w Polsce 2021.

Dzień Nauczyciela 2021 - kiedy obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej w Polsce? [DATA]
fot. SHUTTERSTOCK

Dzień Nauczyciela 2021 - POLSKA: kiedy wypada? Jaka jest historia święta? Jak się Dzień Edukacji Narodowej obchodzi w Polsce, a jak za granicą? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy wszystko o Dniu Nauczyciela w Polsce.

Życzenia na Dzień Nauczyciela 2021 - krótkie, od rady rodziców, od przedszkolaków

Dzień Nauczyciela 2021 w Polsce - kiedy jest Dzień Edukacji Narodowej? [DATA]

Mimo że data Dnia Edukacji Narodowej jest stała i święto to rokrocznie przypada w tym samym terminie, to zawsze na przełomie września i października wiele osób szuka w sieci informacji na temat tego, kiedy Dzień Nauczyciela. W 2021 roku, jak i w poprzednich latach, święto to przypada dokładnie 14 października. Tym razem będzie to czwartek.

Gwiazdy, które były nauczycielami, zanim stały się znane [GALERIA]

Dzień Nauczyciela upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku.

Co ciekawe, Światowy Dzień Nauczyciela obchodzony jest rokrocznie 5 października pod patronatem UNESCO. Dzień ten proklamowany został w 1994 roku na pamiątkę podpisania w 1966 "Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela".

Warto także wspomnieć, że Dzień Edukacji Narodowej obchodzi większość państw na świecie. Przykładowo w Albanii święto to przypada 7 marca, w Argentynie 11 września, w Czechach i na Słowacji 28 marca, a w Meksyku 15 maja.

Dzień Nauczyciela 2021 - czy jest wolne 14 października w szkole, czy nie?

Dzień Edukacji Narodowej - jak się obchodzi w Polsce Dzień Nauczyciela?

Historia Dnia Edukacji Narodowej w Polsce ma swoje początki w 1957 roku. Wtedy też odbyła się Światowa Konferencja Nauczycielska w Warszawie, podczas której ustalono, że dzień 20 listopada będzie Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela i świętem nauczycieli. W 1972 roku natomiast wprowadzono Dzień Nauczyciela, który przypadał w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej, czyli 14 października.

Dzień Nauczyciela 2021 - ŻYCZENIA od uczniów, od rady rodziców, od rodziców

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, inaczej Dnia Nauczyciela w szkołach i innych placówkach oświatowych odbywają się zazwyczaj uroczyste akademie, przedstawienia i inne wydarzenia. Ponadto z tej okazji Minister Edukacji Narodowej wręcza nauczycielom złote, srebrne, brązowe Krzyże Zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze.

Dzień Nauczyciela - choć co roku budzi to wątpliwości - nie jest dniem wolnym od szkoły. 

RadioZET.pl