Zamknij

Dzień Mężczyzn 2021 - kiedy wypada, co to za święto i jaka jest historia? [DATA]

29.09.2021 14:56

Dzień Mężczyzny nie jest tak znanym świętem, jak Dzień Kobiet, jednak z roku na rok zyskuje na popularności. Zwyczajowo w tym dniu to panie obdarowują swoich wybranków i nie tylko mniejszym lub większym upominkiem. Kiedy jest Dzień Mężczyzn w Polsce 2021, a kiedy na świecie? Daty oraz szczegółowe informacje o historii święta panów można znaleźć poniżej.

Dzień Mężczyzn 2021 - kiedy wypada, co to za święto i jaka jest historia? [DATA]
fot. SHUTTERSTOCK

Dzień Mężczyzny 2021 - kiedy świętują panowie? Co to za święto? Jaka jest jego historia? Jak się je obchodzi w Polsce, a jak na świecie? Odpowiadamy na pojawiające się pytania, sprawdzamy szczegółowe informacje i przedstawiamy datę Dnia Mężczyzn w 2021 roku w Polsce.

Dzień Mężczyzn 2021 - kiedy wypada święto panów? [DATA]

Choć data Dnia Mężczyzny jest stała i zawsze wypada w tym samym terminie, to co roku wiele pań poszukuje w sieci informacji na temat tego, kiedy Dzień Mężczyzn. W 2021, jak i w poprzednich latach, święto to przypada dokładnie dwa dni po Dniu Kobiet, czyli 10 marca. W tym roku będzie to środa.

Dzień Mężczyzn i Dzień Chłopaka - kiedy są i czy to to samo święto?

Data Dnia Mężczyzny w Polsce nie jest jednak przypadkowa. W tym dniu w polskim Kościele katolickim obchodzone jest nieoficjalne wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty, czyli rzymskich legionistów skazanych na śmierć za odmowę wyrzeczenia się chrześcijaństwa w 320 roku. Wiele osób zapewne słyszało także o Dniu Mężczyzn w kwietniu. 4 kwietnia to inna proponowana data tego święta, jednak nie jest ona tak rozpowszechniona, jak wspomniany wyżej 10 marca. W kwietniu w niektórych szkołach w okresie PRL urządzano z tej okazji specjalne imprezy.

Dzień Mężczyzny - co to za święto i jaka jest jego historia?

Dzień Mężczyzny to stosunkowo młode święto, gdyż tradycja jego obchodzenia została zapoczątkowana 19 listopada 1999 roku w Trynidadzie i Tobagu przy wsparciu m.in. Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dyrektorka programu "Kobiety i Kultura Pokoju" Ingeborg Breines, przemawiając w imieniu UNESCO stwierdziła, że to świetny pomysł, który będzie symbolem równowagi płci. 

Dzień Mężczyzn - najpiękniejsze ŻYCZENIA i wzruszające wierszyki na Dzień Mężczyzny

Międzynarodowy Dzień Mężczyzn na świecie obchodzony jest oficjalnie 19 listopada przez państwa, które przyjęły zaproszenie do obchodów, tj. Australia, Chińska Republika Ludowa, Ghana, Holandia, Indie, Irlandia, Jamajka, Kanada, Malta, Mołdawia, Republika Południowej Afryki, Singapur, Stany Zjednoczone, Tobago i Trynidad, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Życzenia na Dzień Mężczyzny - oryginalne i nietypowe wierszyki na Dzień Mężczyzn 

Co więcej, niektóre państwa obchodzą Dzień Mężczyzn jeszcze w innym terminie. Przykładowo Brazylia świętuje 15 lipca, Norwegia 9 września, a 23 lutego Białoruś oraz Rosja. Z kolei Dzień Mężczyzny w Polsce - jak już wspominaliśmy powyżej - wypada 10 marca.

Dzień Mężczyzn - ŻYCZENIA: śmieszne, ładne i poważne wierszyki na Dzień Mężczyzny 

 

RadioZET.pl