Obserwuj w Google News

Szykujesz się do obserwacji zaćmienia Księżyca? Przygotuj się na jeszcze jedno zjawisko!

Redakcja
2 min. czytania
26.07.2018 14:56

Jeśli czekasz na najdłuższe zaćmienie Księżyca w XXI wieku, na pewno ucieszy cię wiadomość, że to niejedyne wyjątkowe zjawisko, jakie można zobaczyć tego dnia. Opozycja Marsa, która również nastąpi 27 lipca, zapewni doskonałe warunki do obserwacji Czerwonej Planety!

Szykujesz się do obserwacji zaćmienia Księżyca? Przygotuj się na jeszcze jedno zjawisko!
fot. ESA mat. prasowe

Zaćmienie Księżyca 2018

Na to wyjątkowe zjawisko czekamy już od tygodni – najdłuższe zaćmienie Księżyca w XXI wieku nastąpi już w piątek 27 lipca! Po raz pierwszy od stu lat będziemy mogli tak długo cieszyć się niecodziennym widokiem. Zaćmienie potrwa aż 1 godzinę 42 minuty i 57 sekund. Znana jest już także dokładna godzina zaćmienia Księżyca 2018. Jak potwierdzają astronomowie, zjawisko będzie widoczne na niebie tuż po zachodzie Słońca. Maksymalna faza zaćmienia przypadnie na godzinę 22:22, ale obserwacje można zacząć już od godziny 21:30 – wtedy rozpocznie się całkowite zaćmienie Księżyca.

37613764_1862112740513932_2420083852182552576_n
fot.

Do obserwacji nie trzeba będzie wiele – wystarczy zwykła lornetka lub teleskop. Zjawisko będzie widoczne nawet gołym okiem. Ci, którzy liczą jednak na kilka ciekawych kadrów z zaćmienia, mogą też uzbroić się w bardziej profesjonalny sprzęt fotograficzny.

MAMY TEŻ DLA CIEBIE:

Wielka opozycja Marsa 2018

Okazuje się, że to niejedyne unikatowe zjawisko astronomiczne, jakie dane nam będzie zaobserwować tego dnia. W piątek nastąpi także opozycja Marsa. Oznacza to, że Czerwona Planeta znajdzie się dokładnie po przeciwległej stronie Ziemi co Słońce. To, zdaniem m.in. popularyzatora nauki Karola Wójcickiego, mogą być najlepsze warunki do obserwacji Marsa w tym roku. „Warto jednak dodać, że 3 dni później, w okolicach 30-31 lipca, Mars znajdzie się najbliżej naszej planety od 2003 roku. Będziemy mieli więc do czynienia z tzw. wielką opozycją Marsa, w czasie której Mars będzie nie tylko miał duże rozmiary kątowe na niebie, ale jednocześnie będzie jednym z najjaśniejszych obiektów na niebie, zaraz po Słońcu, Księżycu i planecie Wenus” – mówił Wójcicki w rozmowie z PAP-em.

Zjawisko ma być łatwe w obserwacji przez całą noc. „Nawet ktoś, kto nigdy nie obserwował nieba, nie będzie miał problemu z rozpoznaniem, że jest to właśnie Mars, bo nie bez powodu nazywamy go Czerwoną Planetą. Mars w nocy będzie świecił bardzo silnym pomarańczowo-czerwonym blaskiem” – tłumaczył popularyzator. Dodaje też, że posiadacze teleskopu tej nocy mają szansę dostrzec znacznie więcej szczegółów powierzchni planety niż zazwyczaj. Nie możemy się już doczekać!

RadioZET.pl/źródło:PAPNaukawPolsce;ZGłowąwGwiazdach;AstroLife.pl/AG

PRZECZYTAJ TEŻ: Zbliżenie Marsa do Ziemi 2018 - kiedy, o której i jak obserwować?