Obserwuj w Google News

Lloyd N. Morrisett nie żyje. Twórca "Ulicy Sezamkowej" miał 93 lata

2 min. czytania
25.01.2023 13:25
Zareaguj Reakcja

Lloyd N. Morrisett nie żyje. Współtwórca legendarnej serii dla dzieci "Ulica Sezamkowa" zmarł w wieku 93 lat. "Jako pierwszy wpadł na to, by wykorzystać telewizję do uczenia przedszkolaków podstawowych umiejętności, takich jak [znajomość — red.] liter i cyfr" — wspomina jego współpracowniczka, Joan Ganz Cooney.

Lloyd N. Morrisett nie żyje. Twórca "Ulicy Sezamkowej" miał 93 lata
fot. Screen/Twitter: @SesameWorkshop

Lloyd N. Morrisett zmarł w wieku 93 lat. O jego śmierci poinformowała organizacja Sesame Workshop, która odpowiada za realizację programów edukacyjnych dla dzieci.

Bez Lloyda Morrisetta nie byłoby "Ulicy Sezamkowej". Jako pierwszy wpadł na to, by wykorzystać telewizję do uczenia przedszkolaków podstawowych umiejętności, takich jak [znajomość — red.] liter i cyfr. Był zaufanym partnerem i moim lojalnym kolegą przez ponad pięćdziesiąt lat i będzie mi go bardzo brakowało — oznajmiła współpracownica Morrisetta, Joan Ganz Cooney.

Zobacz także: Jeremy Ruehlemann nie żyje. Znany model miał tylko 27 lat

Kim był Lloyd N. Morrisett?

Zanim zaczął kłaść fundament pod swoją karierę w mediach, Lloyd Morrisett był zapalonym entuzjastą psychologii. Przez dwa lata studiował na UCLA, a następnie zrobił doktorat na Uniwersytecie Yale, który otworzył mu drogę do kariery naukowej. Morrisett nie był jednak w pełni usatysfakcjonowany swoimi dokonaniami. Porzucił dotychczasową ścieżkę zawodową i podjął współpracę z Carnegie Corporation, gdzie zaczął zgłębiać temat ludzkiej kreatywności. Z czasem zaczął zdawać sobie sprawę z nierówności społecznych w dostępie do edukacji, co ostatecznie sprawiło, że postanowił wystartować ze skierowanym do dzieci projektem telewizyjnym.

Morrisett miał zauważyć, że jego córka z łatwością zapamiętuje treści przekazywane za pośrednictwem ekranu. Dzięki temu w głowie badacza zaczął kiełkować pomysł o stworzeniu projektu edukacyjnego — "Ulicy Sezamkowej". Program okazał się absolutnym strzałem w dziesiątkę.

"Ulica Sezamkowa" zdobyła ponad 100 nominacji do nagrody Emmy i stała się jednym z najpopularniejszych programów dla dzieci na świecie.

Zobacz także: Na „Ulicy Sezamkowej” zamieszkają przedstawiciele społeczności LGBTQ+

Źródła: RadioZET.pl/Deadline.com