Obserwuj w Google News

Koniec tureckich seriali w TVP? Matyszkowicz stawia na polskie produkcje

2 min. czytania
19.01.2023 13:02
Zareaguj Reakcja

Mateusz Matyszkowicz udzielił wywiadu, w którym zdradził, jakie zajdą zmiany w Telewizji Polskiej. Widzów przed ekrany przyciągnąć mają przede wszystkim polskie produkcje. Czy oznacza to, że emisja uwielbianych przez Polaków tureckich seriali wkrótce dobiegnie końca?

koniec-tureckich-seriali-w-tvp-matyszkowicz-stawia-na-polskie-produkcje
fot. Oleg Marusic/East News

Mateusz Matyszkowicz zdradził plany TVP na najbliższy rok. W rozmowie z dziennikarzami Polskiej Agencji Prasowej prezes Telewizji Polskiej wyznał, że chce dotrzeć z ofertą do tych, którzy obecnie nie oglądają kanałów publicznego nadawcy. TVP postawi przede wszystkim na polskie seriale kostiumowe. Zdaniem Matyszkowicza, główne anteny Telewizji Publicznej powinny być zarezerwowane wyłącznie dla rodzimych produkcji.

Redakcja poleca

Mateusz Matyszkiewicz ogłasza zmiany. TVP miejscem „wyłącznie dla polskich seriali”

W wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej prezes TVP wyznaczył nowy kierunek zarządzanej przez niego stacji. Zaznaczył, że będzie chciał pozyskać nowych widzów, a podejmując kolejne decyzje programowe, uwzględnić także założenie misyjności Telewizji Polskiej. Receptą na sukces ma być produkcja historycznych i kostiumowych filmów i seriali, co pozwoli „zaoferować program w atrakcyjnym opakowaniu, jednak o bardzo dużych walorach edukacyjnych”.

- Chcę, żeby na głównych antenach TVP było miejsce wyłącznie dla polskich seriali - powiedział Matyszkowicz, zauważając, że swego czasu wysoką oglądalnością cieszyły się takie produkcje jak „Noce i dnie” czy „Nad Niemnem”.

Następca Jacka Kurskiego uważa, że Polacy czekają na kolejne tego typu propozycje w bibliotece Telewizji Polskiej.

- Można zrobić polski film, serial kostiumowy mający duże walory misyjne, edukacyjne i zdobywać dużą oglądalność. Niewątpliwie polscy widzowie szukają dobrego kina kostiumowego - przekonywał w wywiadzie dla PAP

Wirtualna Polska donosi, że obecnie TVP ma pracować nad dwoma serialami historycznymi. Mowa o „Pogromie 1905”, którego premiera będzie miała miejsce już wiosną przyszłego roku oraz będącej w realizacji „Matyldzie”, opowiadającej historię nauczycielki żeńskiej szkoły.

TVP rezygnuje z tureckich seriali. Kiedy znikną z emisji?

Press o nagły zwrot Telewizji Polskiej w stronę rodzimych produkcji zapytało ekspertów, którzy nie wydają się zaskoczeni taką taktyką. Producent i były dyrektor telewizyjnej Jedynki, Maciej Grzywaczewski, wskazuje, że TVP ma już w swojej historii takie hity jak „ Ranczo”, „ Ojciec Mateusz” czy „ M jak miłość”. Z kolei Maciej Niepsuj z agencji mediowej MediaHub uważa, że takie seriale to oferta dla „starszego widza”, jednak podkreśla, że poza „ Koroną królów” produkcje TVP trzymają dobry poziom.

W ostatnich latach triumfy na TVP święciły jednak zagraniczne seriale. Widzowie z pewnością zastanawiają się, czy zmiany zachodzące w Telewizji Polskiej oznaczają rychły koniec uwielbianych przez nich tureckich seriali. Jak dowiedział się Press, „zastępowanie ich polskimi produkcjami nie będzie oznaczać rewolucji”. Należy się jednak spodziewać odejścia od emisji zagranicznych produkcji, a ich powolne znikanie z anten TVP ma się wiązać z koniecznością dopełnienia obecnych zobowiązań licencyjnych i harmonogramem kalendarza produkcyjnego.

Będziecie tęsknić za tureckimi serialami? A może czekacie na nowe kostiumowe produkcje TVP?