Obserwuj w Google News

"Ojciec Mateusz": żart ze śmierci Jana Pawła II w nowym odcinku serialu TVP?

2 min. czytania
23.05.2022 12:02
Zareaguj Reakcja

W 352. odcinku serialu "Ojciec Mateusz" pojawił się numer telefonu, który zdaniem internautów był ukrytym żartem ze śmierci papieża Jana Pawła II.

Ojciec Mateusz - Artur Żmiejewski - kadr z serialu
fot. Marzena Stoklosa/TVP/East News

Czy twórcy serialu "Ojciec Mateusz" postanowili ukryć żart ze śmierci Jana Pawła II? W serialu pojawił się ciąg cyfr, który może na to wskazywać.

"Ojciec Mateusz" odcinek 352: żart ze śmierci papieża Polaka?

Artur Żmijewski wciela się w sandomierskiego księdza-detektywa od ponad 10 lat. "Ojciec Mateusz" to jeden z wielkich hitów TVP1, który oglądają miliony Polaków.

Redakcja poleca

Czy twórcy produkcji postanowili puścić oczko w kierunku miłośników żartowania z Jana Pawła II? W serwisie Reddit, a konkretnie na subreddicie o nazwie "2137" który ma na celu, jak piszą sami twórcy, "pielęgnowanie i kultywowanie wspaniałej tradycji satyry i humoru jaką Jan Paweł 2 nam pozostawił", użytkownik CrazyTrain2969 zamieścił zdjęcie, przedstawiające kadr z 352. odcinka "Ojca Mateusza".

foto: print screen z Reddit
fot. foto: print screen z Reddit

Osoby niewtajemniczone mogą nie zauważyć, o co chodzi internaucie. Pozostali redditorzy, jak i wszyscy, którzy są zaznajomieni z żartami z papieża Polaka, od razu zauważyli ukryte przesłanie w numerze telefonu zostawionym przez szarmanckiego Piotra Natalii ( Kinga Preis), która konkuruje o mężczyznę z Różą (Aleksandra Konieczna).

Redakcja poleca

2137 - co oznacza liczba związana z Janem Pawłem II?

Zapisany na kartce numer to pozornie nic nieznaczący ciąg cyfr: 692 137 420. Według użytkowników Reditta w pierwszym i drugim członie kryje się jednak ukryty żart - 2137. Liczba ta jest swego rodzaju memem odnoszącym się bezpośrednio do Karola Wojtyły. Jest to bowiem uproszczony zapis godziny śmierci papieża - 21:37.

Czy twórcy "Ojca Mateusza" zamieścili liczbę celowo? A może to zwykły zbieg okoliczności? Dla miłośników tak zwanych cenzopap, czyli memów, past, czy materiałów wideo, których celem jest absurdalne i wulgarne szkalowanie papieża (przedstawianego często jako pedofila, zbrodniarza wojennego, dyktatora, sługę Szatana, masowego mordercę dzieci, czy komendanta obozów koncentracyjnych), prawdopodobnie nie ma to znaczenia. Sam fakt występowania 2137 w przyrodzie, nawet kompletnie przypadkowo, często staje się żartem samym w sobie.

Istnieje spora szansa, że twórcy serialu wymyślając numer telefonu, wybrali losowe liczby. Niewykluczone jednak, że na planie "Ojca Mateusza" rzeczywiście pracuje ktoś, kto doskonale zna kontekst 2137 i uznał, że przemyci w produkcji żart dla wtajemniczonych. O tej drugiej możliwości może świadczyć fakt, że reszta numeru telefonu - liczby 69 i 420 również mają ukryte znaczenie. Pierwsza odnosi się do popularnej pozycji seksualnej. Druga to nawiązanie do kultury osób korzystających z konopi indyjskich, również godziny - 4:20, czyli czasu na konsumpcję marihuany.

Redakcja poleca

"Ojciec Mateusz" sezon 27: kiedy premiera finałowego odcinka?

Wiosną 2022 roku na antenie TVP1 zadebiutował 27. sezon "Ojca Mateusza". Przed widzami pozostał już tylko jeden odcinek, który zostanie wyemitowany na Jedynce w piątek 27 maja 2022 roku o godzinie 20:35. Oprócz Artura Żmijewskiego w rolach głównych występują Piotr Polk, Michał Piela, Kinga Preis, Sławomir Orzechowski, Aleksandra Górska, Maciej Musiał i Eryk Lubos.

RadioZET.pl/Reddit