Zamknij

Jan Nowicki nie potrafił znaleźć szczęścia w miłości. Miał wiele partnerek

07.12.2022
Aktualizacja: 07.12.2022 12:49

Jan Nowicki nie żyje. 83-letni aktor był legendą polskiego kina, choć wzbudzał sensację nie tylko dzięki swoim kreacjom. W środowisku aktorów uchodził za kobieciarza. Z kim był związany?

Jan Nowicki nie potrafił znaleźć szczęścia w miłości. Miał wiele partnerek
fot. Jakub Kaminski/East News

Urodzony 5 listopada 1939 roku Jan Nowicki studiował na Wydziale Aktorskim łódzkiej "filmówki", a w późniejszym czasie przeniósł się do krakowskiej PWST. To właśnie w Mieście Królów po raz pierwszy stanął na teatralnych deskach. Niedługo po tym świętował swój pierwszy sukces. Rola Artura w "Tangu" Mrożka sprawiła, że jego talent aktorski został dostrzeżony przez publikę. W późniejszym czasie Nowicki nawiązał współpracę z Andrzejem Wajdą, dzięki której wystąpił w "Popiołach", "Biesach", "Nocy Listopadowej" i w "Nastazji Filipownie".

Jan Nowicki zwiazki kariera
fot. Mystkowski/KFP/REPORTER

Przejście z teatralnej sceny na ekrany kin i telewizorów przyszło mu naturalnie. Zadebiutował w "Pierwszym dniu wolności" Aleksandra Forda, a pierwszą znaczącą rolę zagrał w "Barierze" Jerzego Skolimowskiego. Zasłynął jako tytułowy Wielki Szu, przebiegły oszust z filmu Sylwestra Chęcińskiego.

Zobacz także: Jan Nowicki nie żyje. Aktor miał 83 lata

Związki Jana Nowickiego

Nowicki przeszedł przez życie, ciesząc się opinią niepoprawnego uwodziciela. Mimo upływających lat Nowicki nie potrafił zbudować stabilnego związku. Pierwszą z jego wybranek była Barbara Sobotta — lekkoatletka i miss letniej olimpiady w 1960 roku. Owocem ich związku jest syn Łukasz.

Od razu pomyślałem o niej w kategorii matki mojego dziecka. Mam wyrysowany w pamięci ten dzień, jego koniec właściwie. Byliśmy na basenie, z wody wyszła kształtna, duża kobieta. Ten miód zachodzącego słońca na jej pięknym ciele, niemłodym już... To była Barbara. Alfred Andrys nas przedstawił. Od razu zapomniałem o dziewczynie, która czekała na mnie w pokoju... Zaczęliśmy się spotykać, coraz częściej, a potem powstał z tego Łukasz, ale nigdy nie zamieszkaliśmy do końca razem — opowiadał Nowicki w wywiadzie dla "Rp.pl".

W późniejszym czasie związał się z Ireną Paszyn, która urodziła mu córkę, Sajanę. Następnie w oko wpadła mu węgierska reżyserka Marta Mészáros. Ta również nie zagrzała miejsca u boku Nowickiego. Kiedy ich drogi się rozeszły, aktor niezbyt długo cieszył się życiem singla. Znalazł pocieszenie w towarzystwie Małgorzaty Potockiej. Jednak ten związek także nie przetrwał próby czasu. Jego drugą żoną była Anna Kondratowicz. Kiedyś przyznał, że dopiero przy niej odnalazł szczęście.

Źródła: RadioZET.pl/Viva.pl/Plejada.pl/Rp.pl