Obserwuj w Google News

Imię córki Agustina Egurroli wzbudziło kontrowersje. "Narusza artykuł 50 ustawy"

2 min. czytania
23.02.2023 17:18
Zareaguj Reakcja

Agustin Egurrola i Nina Tyrka doczekali się córki, której nadali hiszpańskie imię Carmen. W Polsce uchodzi ono za rzadkie i oryginalne, lecz dla pochodzącego z Kuby tancerza brzmi całkiem zwyczajnie. Okazuje się, że piękne imię 15-latki budzi zastrzeżenia Rady Języka Polskiego. 

Agustin Egurrola
fot. Bartosz Krupa/EAST NEWS

Polskie gwiazdy lubią nadawać oryginalne imiona swoim dzieciom. Od lat pod tym względem przoduje Michał Wiśniewski, który oprócz córek Fabienne, Etiennette i Vivienne Vienny ma syna Falco Amadeusa. Wkrótce wokaliście Ich Troje urodzi się kolejny potomek, który pod względem imienia z pewnością nie będzie odstawał od starszego rodzeństwa.

Na niecodzienne imiona dla dzieci zdecydowali się także Katarzyna Skrzynecka, która nazwała córkę Alikia Ilia oraz Maffashion i Sebastian Fabijański, których synek to Bastian. Blogerka wyznała, że inspirację zaczerpnęła z popularnego filmu fantasty "Niekończąca się opowieść", którego bohater nosił takie imię. 

Redakcja poleca

Imię córki Agustina Egurroli zakwestionowane przez Radę Języka Polskiego

Nie tylko imię synka Maffashion jest niedopuszczalne według Rady Języka Polskiego. Gremium strzegące tradycji i czystości rodzimego języka pozostaje nieugięte także wobec pomysłu Agustina Egurroli i przypomina, że 'Carmen' nie jest imieniem wskazującym na płeć dziecka, a więc niewłaściwym według polskich przepisów. 

"Imię Carmen narusza art. 50 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego (DzU 1986 nr 36 poz. 180), w którym się stwierdza: "Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze dla dziecka [...] imienia niepozwalającego odróżnić płci dziecka". W polszczyźnie rzeczowniki żeńskie mają końcówkę -a, a zatem i imiona żeńskie powinny być zakończone w ten sposób. Ta zasada jest ujęta w "Zaleceniach dla urzędów stanu cywilnego dotyczących nadawania imion dzieciom osób obywatelstwa polskiego i narodowości polskiej" [...]" - czytamy na stronie Rady. 

Wyjątkami od powyżej reguły są imiona kobiece zakończone na spółgłoskę lub samogłoskę inną niż -a, takie jak: Beatrycze, Noemi, Karmen czy Rut. Jednak aby imię córki Agustina Egurroli spełniało powyższy warunek, musiałoby być zapisywane zgodnie z wymową, czyli przez 'K'. 

Polski Urząd Stanu Cywilnego mimo wszystko zgodził się na 'Carmen', a więc chyba nie było z tym większego problemu. Chyba że tancerz i jego była partnerka musieli ze względu na wymogi urzędowe zarejestrować córkę pod imieniem 'Karmen'. Tancerz ma jeszcze syna z obecną ukochaną, który także ma imię pisane przez 'c' - Oscar. 

Skrzynecka oberwała za lansowanie córek na salonach. Alikia już bryluje w makijażu [FOTO]