Obserwuj w Google News

Tomasz Kammel zmienił nazwisko. Zaskakujące wyznanie prezentera TVP

2 min. czytania
05.07.2021 09:29

Tomasz Kammel jest jednym z najpopularniejszych prezenterów TVP. Nie wszyscy jednak pamiętają, że jeszcze kilkanaście lat temu nosił inne nazwisko. Jakie i dlaczego dokonał zmiany? Zaskakujące wyznanie prezentera TVP.

Tomaz Kammel
fot. Tadeusz Wypych/REPORTER/EAST NEWS

Tomasz Kammel związany jest z Telewizją Polską od 1997 roku. To już prawie 25 lat. Przez ten czas od mało znanego dziennikarza i prezentera stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy w polskim show-biznesie. Ma tysiące fanów, którzy wiernie kibicują jego poczynaniom i obserwują jego życie w social mediach. Nie wszyscy jednak pamiętają, że prezenter jeszcze kilkanaście lat temu znany był pod nieco innym nazwiskiem. A ci, którzy pamiętają, często zadają mu pytanie, dlaczego do 2004 roku "znany był jako Kamel".

Dziennikarz postanowił dokładnie wyjaśnić to na Instagramie. Co się stało, że postanowił zdublować "m" w swoim dawnym nazwisku? Otóż rzeczywistość jest taka, że Kammel po prostu powrócił do nazwiska, jakie dawno temu miała jego rodzina.

Zobacz także: Aleksandra Szwed urodziła. Pokazała zdjęcie ze szpitala [FOTO]

Tomasz Kammel zmienił nazwisko. Wyjaśnił, dlaczego do tego doszło

W najnowszym wpisie na Instagramie dziennikarz TVP wtajemniczył fanów w starą, rodzinną historię i wyjaśnił dokładnie etymologię swojego nazwiska. Okazuje się, że jest to stare nazwisko, pochodzące od nazwy zawodu włókienniczego, wykonywanego w regionie Szwabii, które to z kolei wywodzi się od niemieckiego słowa "der Kamm", czyli po prostu grzebień.

"Zanim dodam kolejne „m” kilka słów dla tych, co od lat pytają, o co chodzi z moim nazwiskiem. W sieci piszą: „do 2004 roku znany jako Kamel”. To prawda" - stwierdza prezenter i wyjaśnia:

"Mama mojego taty, babcia Gienia była córką Polki i Niemca, jej mąż, a mój dziadek Eduard jest Niemcem. Nazywali się Kammel. Gdy jednak po wojnie wracali w rodzinne strony babci (Dolny Śląsk, wcześniej Niederschlesien) urzędnik samowolnie skrócił ich nazwisko i w polskie dokumenty wpisał Kamel. Takie to były czasy. Kiedy po latach cała rodzina ze strony taty wróciła do Niemiec, automatycznie dokonano korekty na „Kammel” bazując na aktach urodzenia. Mój tato, biorąc w 1970 roku ślub z mamą był dla polskich urzędników Kamelem. Mamy to nigdy nie zajmowało, a ja w pewnym momencie chciałem odzyskać swoje oryginalne nazwisko, co miało miejsce właśnie w 2004. Dlaczego to zrobiłem? By już nie udowadniać, że nie jestem wielbłądem" - zakończył z żartem dziennikarz.

Na koniec dokładnie tłumaczy pochodzenie nazwiska i zachęca swoich fanów, by i oni podzielili się swoimi historiami.
"Kammel to stare szwabskie (region Szwabia) nazwisko pochodzące od nazwy zawodu włókienniczego. Otóż kammele (Die Kammels) to byli ludzie, którzy przy pomocy specjalnych urządzeń (zgrzebła?) wyczesywali wełnę. Stąd Kammel od niemieckiego słowa Kamm (grzebień). A czy Wy znacie historie swoich nazwisk? Napiszecie? Moim zdaniem będzie turbo ciekawie".