Zamknij

Tatiana Okupnik pokazała, co z jej ciałem zrobiła choroba. Stawy jak z gumy [WIDEO]

31.05.2021 11:15

Tatiana Okupnik choruje na zespół Ehlersa-Danlosa (EDS). Była wokalistka Blue Cafe pokazała, jak to rzadkie schorzenie genetyczne wpływa na jej ciało. Wokalistka przekazała dobrą wiadomość wszystkim dotkniętym podobnym problemem - powstaje klinika nakierowana na leczenie i diagnozowanie rzadkich chorób, w tym EDS. 

Tatiana Okupnik
fot. Tomasz Zukowski/East News

Tatiana Okupnik zdobyła popularność jako wokalistka Blue Cafe, z którym wylansowała szereg przebojów, m.in. "Do nieba, do piekła", "Kochamy siebie" czy "You May Be in Love". W 2005 roku piosenkarka opuściła grupę, by skupić się na karierze solowej. Potem zniknęła z show-biznesu, by skupić się na sprawach rodzinnych. W 2013 roku poślubiła Michała Micielskiego, menedżera Marcina Gortata, i urodziła dwoje dzieci: córkę Matyldy (5 l.) i syna Tymona (3 l.).

Rok temu Tatiana Okupnik wróciła do social mediów, publikując serię relacji, w których szczerze opowiadała o swoich doświadczeniach z okresu ciąży i macierzyństwa. Piosenkarka wyznała, że po trudnym porodzie zmagała się z komplikacjami fizjologicznymi i depresją. Opowiadając własną historię, starała się przełamać tematy tabu i zachęcić kobiety do odważnego mówienia o swoich problemach. Przed tygodniem Okupnik wyznała, że cierpi na zespół Ehlersa-Danlosa (EDS). Właściwą diagnozę udało się postawić po wielu latach, gdy ta rzadka choroba genetyczna zdążyła już odcisnąć widoczne piętno na ciele wokalistki. Ostatnio była gwiazda Blue Cafe podzieliła się nagraniem ze szpitala. Trafiła tam wprawdzie w związku z silną migreną, lecz w opublikowanym nagraniu unaoczniła inny problem zdrowotny, z którym zmaga się w związku ze swoją chorobą. 

Tatiana Okupnik trafiła do szpitala. Co dolega artystce? [WIDEO]

Tatiana Okupnik pokazała skutki choroby Ehlersa-Danlosa

Tatiana Okupnik postanowiła działać na rzecz osób dotkniętych rzadkimi chorobami genetycznymi. Wokalista ma nadzieję, że wkrótce powstanie klinika zrzeszająca lekarzy różnych specjalizacji, w tym zajmujących się EDS, którzy przez holistyczne podejście będą w stanie pomóc chorym i osobom niezdiagnozowanym. 

Dla osób z rzadkimi, nietypowymi chorobami dochodzenie do diagnozy bywa bardzo trudne. Moje marzenie, żeby powstała w Polsce klinika holistyczna zrzeszająca lekarzy różnych specjalizacji znających się m.in. na EDS, przerodziło się w cel. Na mojej drodze spotkałam specjalistów, którzy też widzą tę ogromną lukę. Poznałam pacjentów, z chorobami rzadkimi, którzy po cichu liczą na to, że będzie jedno miejsce, które da opiekę, diagnozę, zrozumienie, rozwiązanie. Już w tym roku w Poznaniu zacznie działać klinika holistyczna. Na bieżąco będę informować Was o postępach. Jedno jest pewne - mury kliniki już stoją. To się dzieje naprawdę. Jesteśmy bliżej niż dalej! #napochybelchorobom - przekazała na Instagramie wokalistka. 

Przy okazji Okupnik pokazała, na czym polega hipermobilność stawów w przebiegu zespołu Ehlersa-Danlosa. Ręce wokalistki są giętkie jak z gumy, gwiazda może np. bez większego wysiłku przygiąć kciuk do ręki. Pojawiła się także rozciągliwość skóry, jeden z częstych symptomów EDS. Z pozoru objawy wydają się niegroźne, lecz w rzeczywistości wiążą się z bólem i cierpieniem oraz szeregiem innych nieprawidłowości, które utrudniają chorym normalne funkcjonowanie. 

hahsa
fot. Instagram:@tatianaokupnik
hshw
fot. Instagram:@tatianaokupnik
loader