Zamknij

Sean Penn w Krakowie. Hollywoodzki gwiazdor pomaga ukraińskim uchodźcom [FOTO]

Maciej Friedrich
23.03.2022 16:18

Coraz więcej gwiazd angażuje się w pomoc uchodźcom z najechanej przez Rosję Ukrainy. Jedną z nich jest hollywoodzki gwiazdor Sean Penn, który przyleciał do Krakowa, jego fundacja ma podpisać porozumienie o wsparciu osób uciekających przed wojną.  

Sean Penn
fot. screen: YouTube

Wojna w Ukrainie to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii, zdaniem wielu osób najtragiczniejsza wojna od czasów Drugiej Wojny Światowej. Inwazja Rosji na Ukrainę trwa już 28 dni, a ogrom zniszczeń i ludzkiej tragedii ciężko opisać. Coraz więcej ofiar po stronie ludności cywilnej przeraża, podobnie jak liczba uchodźców, którzy porzucają ojczyznę, by ratować życie swoje i swoich bliskich. Znajdują one schronienie między innymi w Polsce, w naszym kraju pojawiło się już ponad 2,1 miliona osób potrzebujących pomocy. Na szczęście nasz kraj pokazał, że potrafi się zjednoczyć w obliczu nieszczęścia wschodnich sąsiadów. Polacy organizują zbiórki pieniędzy, towarów, zapewniają schronienie, transport czy pomoc medyczną. Na całym świecie mówi się o imponującej pracy, jaką Polska wykonała, by pomóc Ukraińcom. Nie o gratulacje jednak chodzi, ale o ludzką empatię i życzliwość.

Na szczęście na całym świecie znajdują się osoby, które nie szczędzą środków i starań, by wesprzeć uchodźców z Ukrainy. Ogromne znaczenie mają działania wielkich gwiazd, które dysponują fortunami i wielką popularnością. Mila Kunis i Ashton Kutcher przekazali 3 miliony dolarów i zebrali kolejne 35 milionów, ich zaangażowanie docenił sam prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Bierny w tragicznej sytuacji nie pozostaje także inny hollywoodzki gwiazdor. Sean Penn, jeden z najpopularniejszych amerykańskich aktorów, zdobywca statuetek Oscara za role w "Obywatel Milk" i "Rzeka tajemnic", zjawił się w Ukrainie, by nakręcić film o rosyjskiej inwazji. Teraz odwiedził Polskę i wziął udział w akcji pomocowej.

ZOBACZ TAKŻE: Wojna na żywo - najnowsze informacje

Gwiazdy, które pomagają Ukrainie
10 Zobacz galerię
fot. screen: Instagram / martamanowska / filip_chajzer/ margaret_official

Sean Penn odwiedził Polskę. Kultowy aktor zaangażował się w pomoc Ukrainie

Sean Penn odwiedził Kraków. Jak poinformowała "Gazeta Wyborcza", gwiazdor, który jest prezesem fundacji CORE, ma podpisać porozumienie o współpracy w zakresie pomocy uchodźcom z Ukrainy z prezydentem miasta Jaskiem Majchrowskim. Aktor zaangażował się w pomoc potrzebującym i chciałby, aby jego pracownicy mogli wspierać potrzebujących także za granicą.

- W autach na granicy są prawie wyłącznie kobiety i dzieci, większość bez bagażu, a samochód jest ich jedyną wartościową rzeczą (...) Rozdajemy zestawy higieniczne. Udzielamy pomocy pieniężnej i przekazujemy wodę uchodźcom, którzy do nas trafiają. Pracujemy teraz nad tym, aby nasi pracownicy mogli również dotrzeć na drugą stronę, ponieważ w przypadku uchodźców mamy do czynienia z dwoma rodzajami problemów - poinformował Penn.

Przypomnijmy, że Sean spotkał się z prezydentem Ukrainy, a do polskiej granicy dotarł pieszo.

- Wraz z dwoma kolegami przeszliśmy pieszo wiele kilometrów do polskiej granicy po tym, jak porzuciliśmy nasz samochód na poboczu drogi (...) Spotkałem się z prezydentem Zełenskim dzień przed inwazją, a następnie ponownie w dniu inwazji. Nie wiem, czy wiedział, że się do tego urodził, ale było jasne, że przebywam w otoczeniu kogoś, kto pokazuje współczesnemu światu coś nowego, jeśli chodzi o odwagę, godność i miłość (...) Wiem, że musimy zrobić wszystko, by wesprzeć Ukraińców i prezydenta Zełenskiego. Jeśli tego nie zrobimy, to myślę, że Ameryka nie ma prawa myśleć o sobie w sposób, w jaki by chciała - poinformował.

Gwiazdor po raz kolejny pokazał, że posiada wielkie serce i ogromne pokłady empatii.

Sean Penn w Krakowie
fot. Jan Graczynski/East News