Zamknij

Ola Kwaśniewska powiedziała, co myśli o Kindze Dudzie. Dla Agaty nie była już tak łaskawa

31.08.2021 15:25

Aleksandra Kwaśniewska wypowiedziała się na temat Kingi Dudy. Córka Aleksandra i Jolanty Kwaśniewskich oceniła postawę córki prezydenta Andrzeja Dudy, która podobnie jak jej matka, Agata Kornhauser-Duda, rzadko zajmuje stanowisko w debacie publicznej. Była prezydentówna postanowiła wziąć w obronę swoją następczynię. 

Aleksandra Kwaśniewska
fot. VIPHOTO/East News

Aleksandra Kwaśniewska miała 14 lat, gdy jej ojciec Aleksander Kwaśniewski zwyciężył w wyborach prezydenckich w 1995 roku i objął najwyższy urząd w państwie. W czasie pierwszej kadencji ojca Ola nie była szczególnie eksponowana w mediach. Wszystko zmieniło się po reelekcji Aleksandra Kwaśniewskiego, gdy coraz częściej języczkiem u wagi obok nienagannie ubranej Jolanty Kwaśniewskiej była urocza i świetnie zapowiadająca się córka prezydenckiej pary. Okazja do bliższego poznania Oli nadarzyła się już po wyprowadzce Kwaśniewskich z Pałacu. Aleksandra brylowała wówczas na salonach u boku mamy, aż w końcu wzięła udział w trzeciej edycji "Tańca z gwiazdami" i rozpoczęła dziennikarską karierę w TVN. 

W ostatnich latach córka Aleksandra Kwaśniewskiego rzadziej pojawia się w tradycyjnych mediach. Można ją jednak śledzić na Instagramie, gdzie chętnie dzieli się szczegółami małżeńskiego życia z Kubą Badachem i niejednokrotnie wspomina czasy, gdy jej rodzice byli na politycznym świeczniku. Była gwiazda programu "Matki i córki, czyli rodzinny galimatias" po latach zgodziła się wrócić przed kamery i ostatnio poprowadził wskrzeszony talk-show "Miasto Kobiet" wespół z Marzeną Rogalska i Olgą Legosz. Nie omieszkała także udzielić wywiadu, w którym wypowiedziała się m.in. na temat Kingi Dudy. 

Aleksandra Kwaśniewska broni Kingi Dudy

Ola, z racji bycia córką prezydenckiej pary, niejednokrotnie była porównywana do swoich poprzedniczek i następczyń, m.in. Marii Wiktorii Wałęsy, która swego czasu również udzielała się jako celebrytka i przyjęła zaproszenie do "Tańca z gwiazdami", a także Marty Kaczyńskiej, choć z tą akurat miała najmniej wspólnego.

Córki prezydentów: Co dziś porabiają i jak wyglądają córki największych polskich polityków?

Ostatnio Kwaśniewska została zapytana o Kingę Dudę, której obecnie przypada rola prezydentówny. Wydawać by się mogło, że obie dzieli sporo pod wieloma względami, lecz Ola, pomna czasów, gdy sama była córką urzędującego prezydenta, ze zrozumieniem podchodzi do sytuacji Kingi i wypowiada się o niej w uprzejmym tonie.

Zagadnięta o powinności prezydenckich dzieci Aleksandra Kwaśniewska wyznała, że nie powinny być one przymuszane do brania udziału w debacie publicznej. 

Córka prezydenta to nie jest funkcja publiczna. Tak się nam zdarzyło, że jesteśmy dziećmi rodziców, którzy pełnią, albo pełnili takie, a nie inne funkcje. Moim zdaniem nie można wymuszać zajmowania stanowisk na różne tematy - powiedziała w rozmowie z Plejadą.

Córka Aleksandra Kwaśniewskiego stanęła niejako w obronie Kingi Dudy, której niejednokrotnie zarzucano brak reakcji na ważne wydarzenia w kraju, m.in. w czasie strajków wobec zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce. Zdaniem Oli Kwaśniewskiej dzieci polityków powinny same decydować o tym, czy chcą czynnie uczestniczyć w publicznej działalności rodziców, jeśli nie - należy to uszanować. 

- Trochę jest inaczej, kiedy uczestniczy się aktywnie w kampanii prezydenckiej. Samemu trochę daje się przyzwolenie, na to, żeby być traktowaną, jako osoba, która to stanowisko zajmuje. Co do zasady uważam, że dzieci polityków powinny mieć prawo do prowadzenia własnego życia niezależnie od funkcji rodziców - twierdzi Aleksandra Kwaśniewska i odnośnie Kingi Dudy dodaje: Zostawiłabym ją w spokoju. 

Co innego pierwsza dama. Ola podobnie jak jej mama jest zdania, że żona prezydenta nie powinna milczeć w ważnych sprawach społecznych. W wywiadzie podkreśliła, że krytyka Agaty Kornhauser-Dudy była słuszna. Podobnego zdania jest Jolanta Kwaśniewska, która podczas Strajku Kobiet krytycznie podsumowała bierność obecnej prezydentowej. 

Jolanta Kwaśniewska skomentowała decyzję Trybunału. Uderzyła w Agatę i Kingę Dudę

loader