Zamknij

Eurowizja 2022: występ San Marino to plagiat? W sieci zawrzało. "Maneskin po przejściach" [WIDEO]

Maciej Friedrich
13.05.2022 14:05

Występ Achille Lauro w półfinale Eurowizji 2022 wzbudził niemałe kontrowersje. Nie brakuje opinii, że artysta mocno, a nawet zbyt mocno, zainspirował się zwycięzcami poprzedniej odsłony konkursu, grupą Maneskin. 

Achille Lauro
fot. screen: YouTube

Eurowizja 2022 wzbudza ogromne emocje, mogliśmy oglądać oba półfinały i poznaliśmy finalistów 66. edycji konkursu. Już 14 maja przekonamy się, kto zwycięży i mamy nadzieję, że będzie to Krystian Ochman. Reprezentujący Polskę wokalista piosenką "River" zrobił prawdziwą furorę, widzowie nie kryją swojego zachwytu w mediach społecznościowych, a specjaliści wróżą 22-latkowi spektakularny sukces, a nawet historyczny tryumf w finale. Oczywiście Krystian będzie musiał dać z siebie wszystko, w tegorocznym konkursie nie brakuje artystów niezwykle barwnych i przyciągających uwagę.

Z pewnością fani Eurowizji zapamiętają występ reprezentanta San Marino, włoskiego rapera i wokalisty Achille Lauro, który zaprezentował razem z zespołem piosenkę "Stripper". Widzowie przed ekranami i publiczność zgromadzona w hali Pala Olimpico w Turynie mogli podziwiać niezwykle energetyczne i kontrowersyjne show. Achille i jego grupa ubrani byli w błyszczące, skąpe i prześwitujące stroje, sam gwiazdor wił się na scenie, skradł całusa gitarzyście, a nawet wskoczył na mechanicznego byka. Z pewnością nie można odmówić mu zaangażowania i energii, jednak wielu internautów dopatruje się w występie reprezentacji San Marino zbyt mocnej inspiracji zwycięzcami poprzedniej Eurowizji.

Eurowizja 2022: Występ Achille Lauro to podróbka Maneskin? Internauci komentują

W 2021 roku Konkurs Eurowizji podbił włoski zespół Maneskin. Założona w 2016 roku w Rzymie grupa łączy stylistykę rockową z funkiem, popem, a nawet elementami punka. Znani są z kontrowersyjnych zachowań i wypowiedzi, drapieżnego wizerunku i energetycznych występów. Utwór "„Zitti e buoni", który pomógł im zwyciężyć na Eurowizji, stał się międzynarodowym hitem. 

Problem w tym, że wielu widzom Eurowizji 2022 występ Achille Lauro od razu skojarzył się właśnie z Maneskin. Pojawiły się nawet głosy, że reprezentant San Marino wyglądał jak podróbka znanego zespołu. Na Twitterze pojawiło się wiele ironicznych komentarzy.

- Maneskin po przejściach w San Marino.

- Maneskin po roku w San Marino.

- Jeżeli Achille Lauro z San Marino jest podróbką Maneskin, to Maneskin jest podróbką Hatari z 2019 - czytamy.

Wiemy już jednak, że Lauro nie powtórzy sukcesu kolegów z Włoch, nie udało mu dostać się do finału.