0
topscrollRun:
Obserwuj w Google News

Quiz. Ile pamiętasz o Konstytucji 3 Maja? Szybka powtórka z historii Polski

2 min. czytania
02.05.2024 11:36

Rozwiąż quiz o Konstytucji 3 Maja i wydarzeniach z nią związanych. W którym roku ją uchwalono, kto był autorem i czym była Konfederacja Targowicka? 10 pytań sprawdzi, jak tam u ciebie ze znajomością podstaw historii Polski. Tu mniej niż 7/10 mieć nie wypada. 

Konstytucja 3 Maja uchwalona w 1791 roku przez Sejm Wielki była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po Konstytucji Stanów Zjednoczonych) powszechnie obowiązującą ustawą zasadniczą. Miała ona na celu reformę ustroju Rzeczypospolitej Obojga Narodów, która w tamtych czasach znajdowała się w kryzysie politycznym i militarnym.

Quiz: Konstytucja 3 Maja. Co o niej wiesz?

1/10 W którym roku uchwalono Konstytucję 3 Maja?

Konstytucja 3 Maja spotkała się z entuzjazmem części społeczeństwa, szczególnie inteligencji i szlachty liberalnej, lecz reform nie popierała część wpływowej magnaterii i caryca Katarzyna II. W 1792 roku w Targowicy zawiązała się konfederacja w celu obalenia Konstytucji 3 Maja. Doszło do konfliktu zbrojnego z Rosją. Pomimo sukcesów wojsk polskich m.in. w bitwach pod Zieleńcami i Dubienką, Rosjanie przełamali opór. W obliczu klęski król Stanisław August nakazał przerwać działania i przystąpił do konfederacji targowickiej. Derogacja Konstytucji 3 Maja nastąpiła podczas Sejmu grodzieńskiego i usankcjonowano II rozbiór Polski. 

Quiz z historii Polski. Co wiesz o Konstytucji 3 Maja? 

Najważniejsze założenia Konstytucji 3 Maja obejmowały zniesienie obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi, wprowadziła częściowe zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc nadużycia pańszczyzny. Konstytucja formalnie zniosła liberum veto.

Mimo że Konstytucja 3 Maja nie przetrwała długo w życiu praktycznym, jej wartość symboliczna i ideowe znaczenie pozostały trwałe. Stanowiła ona przełomowy krok w kierunku demokratyzacji państwa i zainicjowała dyskusję nad modernizacją ustroju politycznego. Dzisiaj, ponad dwa wieki po jej uchwaleniu, wciąż jest ona symbolem walki o wolność, równość i suwerenność narodu.

Redakcja poleca