Obserwuj w Google News

Al Schmitt nie żyje. Zmarł wybitny producent i zdobywca aż 20 nagród Grammy

2 min. czytania
29.04.2021 10:36
Zareaguj Reakcja

Al Schmitt nie żyje. Wybitny producent i inżynier dźwięku zmarł w wieku 91 lat. W trakcie swojej imponującej kariery zdobył aż 20 nagród Grammy. Współpracował z największymi gwiazdami muzyki, m.in. Frankiem Sinatrą, Rayem Charlesem, Paulem McCartneyem, Madonną czy Elvisem Presleyem.

Al Schmitt nie żyje. Zmarł wybitny producent i zdobywca aż 20 nagród Grammy
fot. shutterstock.com

Al Schmitt nie żyje. Jeden z najwybitniejszych amerykańskich inżynierów dźwięku i producentów w historii zmarł w poniedziałek, 26 kwietnia. Miał 91 lat.

Al Schmitt nie żyje. Zmarł wybitny producent, inżynier dźwięku i zdobywca 20 nagród Grammy

Przyczyna zgonu Ala Schmitta nie została ujawniona. O śmierci 91-latka poinformowała jego rodzina w oświadczeniu w mediach społecznościowych.

Świat stracił ukochaną, szanowaną i niezwykłą osobę, która prowadziła niezwykłe życie. Był najbardziej uznanym i najczęściej nagradzanym producentem/inżynierem dźwięku wszech czasów – napisali najbliżsi.

Redakcja poleca

Wybitną postać pożegnało również wielu znanych artystów. Poruszający wpis wraz z nagraniem wideo opublikował m.in. Michael Buble.

Dziękuję Ci za twoją życzliwość, wspomnienia i muzykę – brzmią słowa kanadyjskiego wokalisty.

Kim był Al Schmitt?

Al Schmitt zapisał się na stałe w historii muzyki. Urodzony w 1930 roku producent i inżynier dźwięku rozpoczął swoją karierę w wieku zaledwie 19 lat, kiedy znalazł pracę w jednym ze studiów nagraniowych w Nowym Jorku. W kolejnych latach przeprowadził się do Los Angeles, gdzie pracował w słynnej wytwórni RCA Records. Później został niezależnym producentem.

Miał okazję współpracować z wieloma legendarnymi i popularnymi artystami. Nagrywał m.in. z Elvisem Presleyem, Madonną, Frankiem Sinatrą, Rayem Charlesem, Natalie Cole, Tonym Bennettem, Michaelem Jacksonem, Paulem McCartneyem i Dianą Krall. W ostatnich latach życia pracował również przy albumie Boba Dylana „Shadows in the Night”.

W trakcie swojej długoletniej kariery Al Schmitt wyprodukował oraz miksował ponad 150 złotych i platynowych albumów. Zdobył aż 20 nagród Grammy, stając się najczęściej nagradzanym inżynierem dźwięku w historii muzyki. W 2014 roku Schmitt został uhonorowany także swoją gwiazdą w słynnej Hollywoodzkiej Alei Sław.

RadioZET.pl/ew.com