Obserwuj w Google News

Yoshio Yoda nie żyje. Gwiazdor filmów wojennych miał 88 lat

2 min. czytania
24.01.2023 10:32
Zareaguj Reakcja

Zmarł Yoshio Yoda - urodzony w Japonii amerykański aktor i biznesmen, występujący w wielu filmach i serialach wojennych. Odszedł w wieku 88 lat.

Znicz - materiał poglądowy
fot. Jakub Kaminski/East News

13 stycznia 2023 roku odszedł Yoshio Yoda. Był amerykańskim aktorem pochodzenia japońskiego, który zasłynął rolami w produkcjach osadzonych w czasie II wojny światowej. Miał 88 lat.

Yoshio Yoda nie żyje

Jak podaje Deadline, Yoda zmarł w Fullerton w Kalifornii. Nie podano przyczyny śmierci aktora.

Yoshio Yoda urodził się 31 marca 1934 roku w Tokio w Japonii. Po ukończeniu szkoły średniej Yoda studiował prawo na Uniwersytecie Keio. Poznał wówczas Edwarda Ugasta, który był wówczas dyrektorem generalnym wytwórni 20th Century Fox w Azji Wschodniej. To dzięki niemu Yoda postanowił zacząć karierę w branży filmowej. Rzucił studia i wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. W 1958 roku zapisał się na University of Southern California, by zostać producentem filmowym. W 1961 roku Joe Pasternak z MGM poszukiwał młodego mężczyzny mówiącego po angielsku i japońsku. Dostał namiar na Yodę i młody aktor po przejściu castingu został obsadzony w roli sierżanta Roya Tade w filmie "The Horizontal Lieutenant".

Redakcja poleca

Yoshio Yoda: najważniejsze role aktora

Po swoim debiucie otrzymał kolejne role w produkcjach wojennych. Wcielał się w Fujiego Kobiaję w filmie "Doborowa jednostka" i w Takeo "Fujiego" Fugiwarę w "McHale's Navy Joins the Air Force". W 1962 roku zadebiutował też na małym ekranie rolą Fujiego Kobiajy w serialu "McHale's Navy". Wystąpił w 138 odcinkach produkcji i to właśnie ona przyniosła Yodzie największą popularność. Serial zakończono w 1966 roku. Ostatnią rolą aktora była postać pana Taneki w serialu "Love, American Style" z 1969 roku. W międzyczasie Yoda ukończył studia na kierunku związanym z filmem.

Na tym jednak nie skończyła się jego przygoda z branżą filmową. Był producentem filmu "The Walking Major" z 1971 roku, który został nominowany do Złotego Globu. Finalnie zrezygnował jednak z przygody z filmem i został zastępcą wiceprezesa Toyoty w Honolulu na Hawajach.

Redakcja poleca

W 1964 roku ożenił się z Yoko Okazaki - japońską modelką. Para doczekała się syna - Edwarda Yujiego Yody, który zmarł jednak jakiś czas temu.

RadioZET.pl/Deadline